Francúzsko chce zaviesť povinnú karanténu pre všetkých cestujúcich z Británie. Dôvodom sú obavy z šírenia vysoko nákazlivej mutácie koronavírusu, ktorá sa prvýkrát objavila v Indii. Zámer oznámil hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal, dátum začiatku platnosti opatrení a dĺžku karantény vláda podľa neho oznámi „o niekoľko hodín". Informovala o tom agentúra AFP.

Povinnú dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich z Británie od nedele zaviedlo Nemecko, Rakúsko v utorok zakázalo všetky priame lety a turistické cesty z Británie.

V súčasnosti vo Francúzsku platí povinná karanténa pre cestujúcich zo 16 krajín, vrátane Brazílie, Indie alebo Turecka. Polícia môže náhodne kontrolovať cestujúcich z týchto destinácií, či sa naozaj zdržujú tam, kde uviedli. Ak policajti zistia porušenie karantény, hrozí cestovateľom pokutya tisíc až 1 500 eur.

Lekár naťahuje injekčnou striekačkou z ampulky vakcínu proti ochoreniu COVID-10 od spoločností Pfizer/BioNTech
Neprehliadnite

Británia bude skúmať účinky tretích dávok proticovidových vakcín

Podľa predchádzajúcich sľubov mali mať Briti možnosť tráviť svoju dovolenku vo Francúzsku od 9. júna, podmienkou bolo očkovanie proti chorobe Covid-19 alebo negatívny výsledok PCR testu. Pred začiatkom pandémie navštívilo Francúzsko každoročne približne 13 miliónov Britov. Na rebríčku národov, ktoré sa vydávajú najčastejšie tráviť svoje voľno do Francúzska, sú Briti na prvom mieste, uvádza Reuters.

Francúzsko aj Británia majú obe zhodne približne 67 miliónov obyvateľov. Vo Francúzsku sa od začiatku pandémie nakazilo 5,6 milióna ľudí a vyše 109-tisíc ich zomrelo, v Británii je to 4,5 milióna nakazených a 128-tisíc zomrelých. Očkovanie postupuje rýchlejšie v Británii, ktorá už podala 38,2 milióna prvých dávok vakcíny proti Covidu-19, zdravotníci vo Francúzsku doteraz aplikovali prvú dávku 23,3 milióna ľudí.