Vakcína od spoločnosti AstraZeneca je účinná aj u ľudí starších ako 65 rokov, uviedol šéf francúzskej rady pre stratégiu očkovania proti koronavírusu Alain Fischer s odvolaním sa na zatiaľ nepublikovanú štúdiu zo Škótska. Francúzske ministerstvo zdravotníctva preto opätovne posúdi svoje odporúčania ohľadom tejto vakcíny, informoval spravodajský portál Politico.

Podľa Fischera je miera ochrany vakcínou AstraZeneca podobná tej od konzorcia Pfizer/BionTech. Ak sa tieto výsledky potvrdia, francúzska vláda ju odporučí aj ľuďom vo veku od 65 do 74 rokov. Francúzsko doteraz odporúčalo očkovanie touto vakcínou len osobám mladším ako 65 rokov.

Surge Testing In Essex After Case Of Covid-19 Variant Found
Neprehliadnite

Koronavírusom sa dá nakaziť aj viackrát. Reinfekcie pribúdajú s novými variantmi

Na rovnakú štúdiu sa odvolala aj rakúska vláda, ktorá tiež prehodnotila svoj postoj k obmedzeniu vakcíny len pre mladších ľudí. V Taliansku zvýšili maximálny vek očkovaných osôb touto vakcínou z 55 na 65 rokov.

Krajiny v celej Európskej únii pôvodne obmedzili očkovanie touto vakcínou len na mladšie skupiny obyvateľov. Chýbal im dostatok údajov, ktoré by potvrdzovali jej účinnosť u starších ľudí.