Rastúca nespoľahlivosť Ruska ako dodávateľa zbraní dáva Francúzsku možnosť podporiť svoje snahy, aby sa Nové Dillí stalo jedným zo základných kameňov strategického ťaženia prezidenta Emmanuela Macrona v indicko-pacifickom regióne.

Web politico.eu informoval, že francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu mieri v nedeľu do Indie, aby posilnil vzťahy s dlhoročným spojencom Paríža, a to ešte pred možnou návštevou E. Macrona začiatkom budúceho roka.

Od roku 1993 vedú India a Francúzsko spoločné námorné cvičenia. Francúzsko je po Rusku druhým najväčším dodávateľom zbraní pre Indiu. V prospech Francúzska sa počíta len to, že vojna na Ukrajine vo veľkej miere odhalila obavy o kvalitu ruských zbraní a schopnosť Moskvy dodržať výrobné termíny na vývoz v rámci sankcií.

Pre Indiu je účinnosť zbraní naliehavým problémom, vzhľadom na blízkosť Pakistanu schopného jadrových zbraní na východe a čoraz agresívnejšiu Čínu na severe. „V Novom Dillí je naliehavo potrebné diverzifikovať, nájsť nové zdroje a Francúzsko je už vnímané ako dôležitý partner,“ povedala expertka na EÚ a Indiu z German Marshall Fund Garima Mohanová.

Znamenie dobrej vôle

Oficiálna verzia od Francúzov je, že Lecornov výlet nie je priamo o zbraniach, ale nebude váhať ponúknuť alternatívy k Rusku. „Nejdeme tam predávať vojenské vybavenie, naším cieľom je zdôrazniť dôležitosť tohto vzťahu,“ povedal poradca francúzskeho ministerstva obrany a dodal, že S. Lecornu bol pozvaný na palubu indickej lietadlovej lode „Vikrant“ na „znamenie dobrej vôle“ medzi Francúzskom a Indiou. „[Ale] môžeme im ukázať, že k ruským zbraniam existujú európske alternatívy,“ povedal.

Veľkou skúškou pre Francúzsko bude, či skutočne dokáže zvýšiť výrobné kapacity, aby splnilo obrovské požiadavky vojenskej ťažkej váhy, akou je India. E. Macron s indickým premiérom Narendrom Modim zdieľajú vrúcny vzťah a za posledných pár rokov o sebe hovorili ako o dobrých priateľoch na sociálnych sieťach. Francúzski prezidenti pestujú vzťah od 90. rokov a najmä E. Macron nikdy nevynechá príležitosť dopriať si verejné prejavy náklonnosti s indickým N. Modim.

„Je to najdôležitejšie partnerstvo v rámci Európy. Istým spôsobom je to ‚špeciálny vzťah‘ viac ako vzťah s Ruskom a USA, Francúzsko a India boli trvalo silnými partnermi,“ povedala G. Mohanová, pričom ako oblasti spolupráce uviedla námorné operácie, interoperabilitu a zhromažďovanie spravodajských informácií.

Posun na novú úroveň

Ako druhý najväčší dodávateľ zbraní pre Indiu Francúzsko v minulosti uzavrelo veľké obchody so zbraňami, ako napríklad kontrakt na bojové lietadlá Rafale. V námornom sektore sa vzťah prehĺbil, keďže India a Francúzsko, ktoré má reťaz ostrovov a rozsiahlu námornú zónu v indicko-pacifickom regióne nachádzajú spoločnú reč proti agresívnejšej Číne.

Ale keď sa Rusko ponorilo do vojny s Ukrajinou, vzťah Francúzska s Indiou by sa mohol posunúť na novú úroveň. Podľa štúdie Stimsonovho centra z roku 2020 70 až 85 percent indických ozbrojených síl pracuje s ruským vybavením a Modiho vláda sa už snaží túto závislosť znížiť.

„Inteligentnejšia vláda by si uvedomila, že keď sa Sovietsky zväz v 90. rokoch zrútil, nemá zmysel hádzať všetky vajcia do jedného košíka,“ povedal jeden indický analytik, ktorý pracuje v súkromnom sektore a chcel zostať v anonymite. „Teraz je jasné, že sme nenakúpili dostatok neruských zbraní,“ povedal.

Vojna na Ukrajine zďaleka nie je výkladnou skriňou Ruska, ale odhalila nedostatky v ruskej vojenskej mašinérii. Podľa správy ukrajinskej vlády sú mnohé ruské zbrane „neefektívne“ a „zastarané“, pričom rakety pravdepodobne míňajú svoje ciele a obrnené vozidlá sú náchylné na ručné zbrane.

Priemyselné problémy Francúzska

Pre E. Macrona môže byť pripravených niekoľko lákavých zmlúv. Indické letectvo sa snaží zmodernizovať svoju flotilu bojových lietadiel a nakúpiť viac ako 100 nových lietadiel. Je tu aj verejná súťaž na kontrakt na stavbu ponorky, ktorá zostala bez odozvy.

Francúzsky obranný priemysel sa snaží zvýšiť svoju vojenskú výrobu a reagovať na globálny dopyt, odkedy Rusko napadlo Ukrajinu. V júni E. Macron varoval, že Francúzsko potrebuje vybudovať „vojnovú ekonomiku“ s väčšími investíciami a zjednodušenými, rýchlejšími výrobnými reťazcami. Plánujú zvýšiť produkciu,“ hovorí Michel Goya, francúzsky obranný konzultant a plukovník vo výslužbe.

„Sú tu však problémy s výrobnou kapacitou a byrokratickými prieťahmi. Otázkou stále je, či sa francúzsky obranný priemysel dokáže zmeniť z luxusného remeselného podniku na priemysel masovej výroby. Francúzske húfnice Caesar namontované na nákladných autách pritiahli globálnu pozornosť svojou účinnosťou na Ukrajine, ale ich výroba trvá takmer dva roky.

E. Macron hrá hru s Indiou dlhšiu dobu a tá drží krok, ale ľahko môže zistiť, že je mimo misy. Vzhľadom na to, že Čína buduje svoje námorné flotily a USA sa viac zameriavajú na Tichý oceán.

Ďalšie dôležité správy

PK 12 Bourges - Na snímke v pozadí uprostred francúzsky prezident Emmanuel Macron sleduje armádnych veteránov počas návštevy vojenskej akadémie v Bourges, južne od Paríža, 27. októbra 2022. Macron navštívil vojenskú školu a továreň na zbrane. Francúzsko sa snaží zvýšiť produkciu zbraní, aby naplnilo zvýšený dopyt, ktorý je zapríčinený vojnou na Ukrajine. FOTO TASR/AP

French President Emmanuel Macron reviews veterans at a military school, Thursday, Oct. 27, 2022 in Bourges, south of Paris. Frenc
Neprehliadnite

Francúzsko stráca vplyv v afrických krajinách. Macron z toho viní ruských „predátorov“