Nemecký kancelár Olaf Scholz sa v pondelok večer stretol v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Hlavnou témou konzultácií boli postoje oboch krajín v otázke ďalšieho postupu pri vojne na Ukrajine a pokračujúca podpora tejto krajiny, oznámil Elyzejský palác. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Obaja lídri hovorili aj o krokoch zameraných na nezávislosť EÚ v oblastiach energetiky, obrany a strategických surovín. Diskutovali tiež o situácii v africkom regióne Sahelu, kde sa Nemecko a Francúzsko angažujú v boji proti islamskému terorizmu.

Scholz a Macron sa na pracovnej večeri venovali aj bilaterálnym vzťahom s ohľadom na najbližšie nemecko-francúzske medzivládne rokovanie.

Pre nemeckého kancelára to boli po nástupnej návšteve v decembri minulého roka druhé oficiálne rozhovory s Macronom v Paríži. „Či už na stretnutí G7 v Elmau, na summite NATO alebo tu v Paríži – je dobré, že máme úzku výmenu názorov na mnohé naliehavé témy týchto dní," napísal Scholz o najnovšej schôdzke na sociálnej sieti. Okrem účasti na sérii medzinárodných vrcholných stretnutí boli obaja politici minulý mesiac spoločne na návšteve ukrajinskej metropoly Kyjev, dodáva DPA.

Ďalšie dôležité správy

WA 49 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová pózujú pred pracovným obedom v Elyzejskom paláci v Paríži v piatok 3. júna 2022. FOTO TASR/AP 

French President Emmanuel Macron welcomes European Commission President Ursula von der Leyen before a working lunch at the Elysee Palace, Friday, June 3, 2022 in Paris. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

EÚ pre nás chystá núdzový plán. Poradí, ako sa zaobísť bez ruských energií