Parížska prokuratúra otvorila štyri vyšetrovania založené na stovkách sťažností, podaných proti štátnym predstaviteľom a inštitúciám za to, ako postupovali pri riešení epidémie ochorenia Covid-19 počas prvej vlny na jar tohto roka. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP. Prokuratúra v utorok oznámila, že vyšetrovaním preveruje obvinenia z údajného zlyhania v boji proti koronavírusu, ohrozenia životov a neúmyselného zabitia a poškodenia zdravia. Prokuratúra napísala, že vyšetrovania sa vedú „proti X" - touto formuláciou sa neoznačuje žiadna jednotlivá osoba či entita.

JB 6 Brusel - Francúzsky prezident Emmanuel Macron prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 1. októbra 2020. Predstavitelia EÚ budú rokovať o zahraničných záležitostiach, najmä o vzťahoch s Tureckom a o situácii vo východnom Stredozemí. Zaoberať sa budú aj vzťahmi s Čínou a situáciou v Bielorusku. Témou bude aj jednotný trh a digitálna transformácia. FOTO TASR/AP

rench President Emmanuel Macron takes off his protective mask as he arrives for an EU summit at the European Council b
Neprehliadnite

Francúzsko bude bojovať s koronavírusom najmenej do polovice roka 2021, tvrdí Macron

Vo vyhlásení sa uvádza, že vyšetrovania sa týkajú skupiny 253 z 328 podaných podnetov, ktoré prokuratúra dostala od 24. marca. Podnety boli rozdelené do štyroch kategórií a väčšina z nich, konkrétne 240, sa týka skutkov údajne spáchaných na ujmu celého obyvateľstva. V ďalších kategóriách ide o zdravotníkov, štátnych zamestnancov a ľudí, ktorí ochoreli alebo zomreli. Príslušné orgány teraz vykonajú „komplexné vyšetrovania zamerané na odhalenie prípadných trestných činov", ktoré mohli byť spáchané, dodáva vyhlásenie.

Jedno súbežné vyšetrovanie dôsledkov opatrení počas pandémie už prebieha. Osobitný francúzsky súd po desiatkach sťažností nariadil v júli vyšetrovanie troch súčasných alebo bývalých ministrov za to, ako pristupovali ku kríze. Vyšetrované prípady sa týkajú bývalého premiéra Édouarda Philippa, ministra zdravotníctva Oliviera Vérana a jeho predchodkyne na ministerstve Agnes Buzynovej. Ak sa tieto prípady dostanú na súd pre obvinenia z „nedostatočného boja proti katastrofe", uvedeným predstaviteľom hrozia po usvedčení tresty do dvoch rokov väzenia a pokuty. Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda v minulosti priznali nedostatok rúšok a iné chybné kroky v skorej fáze pandémie koronavírusu, ktorá teraz znova silnie.