Staronový francúzsky prezident Emmanuel Macron bol v sobotu slávnostne uvedený do druhého funkčného obdobia. Jeho oficiálna inauguračná ceremónia sa konala v Elyzejskom paláci. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Prezidenta uviedol do úradu predseda Ústavnej rady Laurent Fabius. Na Macronovej inaugurácii sa zúčastnilo niekoľko stoviek hostí, medzi inými aj bývalí prezidenti Nicolas Sarkozy a Francois Hollande.

Nová metóda vládnutia

„Sľubujem, že vytvorím planétu, ktorá bude lepšia pre život a Francúzsko, ktoré bude fungujúcejšie a silnejšie," povedal Macron v rámci svojho inauguračného prejavu. Staronový francúzsky prezident zároveň prisľúbil „novú metódu" vládnutia.

Macron bol v druhom kole aprílových prezidentských volieb opätovne zvolený s podporou 58,5 percenta a získal tak druhý päťročný mandát hlavy štátu. Vo voľbách zvíťazil nad krajne pravicovou protikandidátkou Marine Le Penovou, ktorú porazil aj pred piatimi rokmi.

Macron sa stal prvým prezidentom, ktorý získal druhé volebné obdobie od roku 2002, keď opätovne zvíťazil Jacques Chirac.

Ďalšie dôležité správy

PK 13 archív Londýn - Na archívnej snímke z 29. marca 2022 britský predseda vlády Boris Johnson prichádza na ďakovnú bohoslužbu za zosnulého manžela britskej kráľovnej Alžbety II. princa Philipa, vojvodu z Edinburghu vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Johnson dostane pokutu za porušenie pandemických pravidiel počas večierkov, ktoré sa konali vo vládnych priestoroch počas lockdownu. Oznámil to v utorok 12. apríla jeho úrad na Donwning Street. FOTO TASR/AP

FILE - Britain's Prime Minister Bori
Neprehliadnite

Johnson vyzval Macrona k obozretnosti vo vzťahu k Rusku