Francúzska polícia zadržala 47-ročného muža v spojitosti s štvrtkovým útokom v juhofrancúzskom meste Nice, pri ktorom zahynuli traja ľudia. V piatok o tom informovala agentúra AFP.

Po útoku nožom v Nice hlásia troch mŕtvych
Neprehliadnite

Po útoku nožom v Nice hlásia troch mŕtvych, viacerí sú ranení

Muž, ktorého polícia zadržala ešte vo štvrtok večer, je podozrivý, že bol v kontakte s páchateľom útoku v Bazilike Matky Božej, 21-ročným Tunisanom Bráhímom Awsáwím. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v súvislosti s týmto incidentom, ktorý označil ako „islamský teroristický útok", zvolal na piatok krízové zasadnutie. V krajine platí najvyšší stupeň výstrahy pred teroristickými činmi.

EBE 3 Conflans Sainte-Honorine -  Francúzsky prezident Emmanuel Macron Macron odsúdil to, čo nazval
Neprehliadnite

Čečenský mufti označil Macrona za najväčšieho nepriateľa moslimov

Podľa AFP dorazil Awsáwí koncom septembra na taliansky ostrov Lampedusa, kde ho úrady umiestnili do karantény a neskôr prepustili s tým, že musí opustiť talianske územie. Do Francúzska pricestoval 9. októbra.

Páchateľ do baziliky vstúpil vo štvrtok o 08.30 h a mal pri sebe korán, dva telefóny a tri nože, uviedol vo štvrtok šéf francúzskej protiteroristickej prokuratúry Jean-Francois Ricard. Prokurátor hovoril aj o podrobnostiach útoku v bazilike, v ktorej útočník zabil ženu a muža - podľa médií správcu kostola. Žena (60) mala odrezanú hlavu, uviedol Ricard, a muž vo veku 55 rokov podľa neho tiež zomrel v dôsledku hlbokých rezných rán na krku.

Na snímke premiér SR Igor Matovič prichádza na 130. zasadnutie Bezpečnostnej rady SR, na ktorom sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič po útoku v Nice vyjadril Francúzsku podporu. Sme v tom spolu, reagoval

Treťou obeťou je 44-ročná žena, ktorú útočník niekoľkokrát bodol. Žene sa podarilo utiecť a skryť sa v neďalekom bare, zraneniam však neskôr podľahla. Páchateľ podľa starostu Nice vykrikoval „Alláhu akbar" (Alah je veľký). Polícia ho po útoku postrelila a zadržala. Podľa prokurátora tohto muža spravodajské služby ako možnú hrozbu nesledovali.