Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v piatok večer oznámil, že krajina okamžite povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie na konzultácie. Francúzsko tak reaguje na novú strategickú spoluprácu USA, Británie a Austrálie, v dôsledku ktorej Canberra zrušila mnohomiliardovú zmluvu o nákupe francúzskych ponoriek, informovali o tom agentúry AP a AFP.

Podľa agentúry AFP je to prvýkrát v histórii, čo Francúzsko pristúpilo k takémuto kroku v prípade týchto dvoch krajín, ktoré patria k jeho tradičným spojencom.

Le Drian odôvodnil toto „výnimočné rozhodnutie" , ktoré prijal na žiadosť prezidenta Emmanuela Macrona, mimoriadnou závažnosťou oznámení , ktoré urobili Austrália a Spojené štáty. Podľa ministra je zrušenie zákazky zo strany Austrálie „neprijateľným správaním medzi partnermi a spojencami“.

Francúzsko vo štvrtok kritizovalo prekvapivé rozhodnutie Austrálie, ktorá zrušila „zmluvu storočia"  na dodávku konvenčných ponoriek uzavretú s Francúzskom a namiesto toho uprednostnila ponorky s jadrovým pohonom, ktoré budú postavené s využitím amerických a britských technológií.

Británia, Spojené štáty a Austrália v stredu oznámili, že podpísali bezpečnostnú zmluvu o zdieľaní pokročilých obranných technológií so snahou kontrovať Číne. Toto partnerstvo umožní Austrálii po prvý raz zostrojiť ponorky s jadrovým pohonom.

Trilaterálna zmluva s názvom AUKUS bude tiež zahŕňať spoluprácu v oblasti umelej inteligencie, kvantových technológií a kybernetiky.

WA 9 archív Reykjavík - Na archívnej snímke z 18. mája 2021 šéf americkej diplomacie Antony Blinken počas spoločnej tlačovej konferencie s islandským rezortným kolegom Gudlaugurom Thórom Thórdarsonom v islandskej metropole Reykjavík. Blinken odcestoval v pondelok 24. mája na Blízky východ v snahe upevniť minulotýždňové prímerie, ktoré ukončilo 11 dní trvajúce boje medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. FOTO TASR/AP  


In this May 18, 2021 photo, Secretary of State Antony Blinken
Neprehliadnite

USA a Francúzsko varovali Irán, že čas na návrat k jadrovej dohode sa kráti