Napísal to server Disclose, ktorý sa opiera o uniknuté utajované vládne dokumenty voľne dostupných zdrojov. Francúzske ministerstvo obrany v reakcii uviedlo, že zmluvy na vybavenie s Ruskom boli podpísané ešte pred zavedením sankcií, dodávky preto neodporovali postihom ani postojom EÚ.

Disclose uvádza, že francúzske spoločnosti dodali medzi rokmi 2015 a 2020 Rusku vojenské vybavenie v celkovej hodnote 152 miliónov eur. Najväčšie zákazky mali firmy Thales a Safran, v ktorých je najväčším akcionárom francúzsky štát.

Rusko v tomto období dostalo z Francúzska termokamery do viac ako 1 000 tankov, či pokročilé navigačné systémy a infračervené detektory pre stíhačky a vrtuľníky. Disclose poznamenáva, že niektoré z týchto zariadení sa teraz zrejme používajú pri ruskej invázii na Ukrajinu.

„Pokiaľ ide o vývoz vojenského vybavenia, riadi sa Francúzsko striktne podľa svojich medzinárodných záväzkov, najmä podľa Zmluvy o obchode so zbraňami (ATT) a spoločnej pozície EÚ," napísal na Twitteri hovorca francúzskeho ministerstva obrany Hervé Grandjean. Pokračovanie v dodávkach vojenského vybavenia podľa neho priamo povoľuje opatrenie, ktoré sankcie zavádzalo.

„Zmluva uzavretá pred anexiou Krymu môže byť naplnená a dodávky vybavenia zakúpeného pred júlom 2014 môžu byť doručené," dodal. Francúzsko podľa neho neuzavrelo s Ruskom od uvalenia sankcií z roku 2014 žiadnu novú zbrojnú zmluvu a od napadnutia Ukrajiny Rusku nedodalo žiadne nové vojenské vybavenie.

Vtedajší francúzsky prezident François Hollande v roku 2015 pod tlakom európskych krajín aj Spojených štátov zrušil predaj dvoch vojnových lodí Mistral Rusku, menšie a menej nápadné zákazky však podľa Disclose pokračovali ďalej, hoci ich Hollande a aj terajší prezident Emmanuel Macron mohli tiež zrušiť.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Lens - Francúzsky prezident Emmanuel Macron si prezerá staroveké egyptské sochy v Múzeu Louvre--Lens v meste Lens na severe Francúzska v stredu 2. februára 2022. Ak by sa francúzske prezidentské voľby uskutočnili teraz, vyhral by ich opäť súčasný šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron. Na druhom mieste by skončila krajne pravicová politička Marine Le Penová. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Harris Interactive, informovala v stredu agentúra Reuters. Prezidentské voľby budú vo Francúzsku v
Neprehliadnite

Macron v telefonáte Putinovi: Klamete sám seba, vaša krajina skončí izolovaná