Francúzsko bude „pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej, uviedla v pondelok francúzska premiérka Élisabeth Borneová. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Spolu s predsedníčkou Európskej komisie (Ursulou von der Leyenovou) budeme, samozrejme, pozorne sledovať, či budú tieto hodnoty vzájomného rešpektu, predovšetkým rešpektovania práva na interrupciu, všeobecne dodržiavané," spresnila Borneová pre televíziu BFM.

Predsedníčka francúzskej vlády však priamo nekomentovala silnú podporu, ktorú v nedeľňajších voľbách dostali Meloniovej Bratia Talianska (FdI), čo by tejto euroskeptickej populistickej strane mohlo zabezpečiť väčšinu v oboch komorách parlamentu.

„Nebudem komentovať demokratickú voľbu talianskeho ľudu," povedala.

Meloniová uviedla, že zachová zákon o interrupcicách v Taliansku, ktorý umelé prerušenie tehotenstva umožňuje, povoľuje však lekárom, aby zákrok odmietli uskutočniť, spresňuje AFP.

Napriek tomu vyvolala znepokojenie medzi zástancami práv žien vyjadrením, že chce „poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak".

Jej strana tiež prisľúbila nové kroky na obranu a podporu európskych „židovsko-kresťanských" koreňov, čo vyvolalo obavy medzi menšinovými skupinami.

Ďalšie dôležité správy

líder Mateo Salvini Liga severu Giorgia Meloniová Silvio Berlusconi
Neprehliadnite

Giorgia Meloniová zvíťazila v talianskych voľbách a je na najlepšej ceste stať sa premiérkou