Starostka Paríža Anne Hidalgová a predstaviteľka krajnej pravice Marine Le Penová v nedeľu oficiálne ohlásili svoju kandidatúru v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jar 2022. Každá s nich by sa v prípade víťazstva stala prvou ženou vo funkcii prezidenta.

Hidalgová (na titulnej snímke) svoju kandidatúru oznámila v meste Rouen na severe Francúzska. Táto členka francúzskej Socialistickej strany v nedeľu takisto odštartovala predvolebnú kampaň. Dcéra španielskych imigrantov Hidalgová je favoritkou na získanie nominácie Socialistickej strany.

Predsedkyňa francúzskeho krajne pravicového Národného združenia  Le Penová svoju kampaň začala v meste Fréjus na juhu krajiny.

Marine Le Penová
Zdroj: TASR/AP
Marine Le Penová

Obe budú súperkami úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona. Ten svoju kandidatúru ešte neoznámil. Očakáva sa však, že tak urobí.

Hidalgová sa narodila v roku 1959 v provincii Cádiz v španielskej Andalúzii a jej rodina neskôr emigrovala do Francúzska. Starostkou Paríža sa stala v roku 2014 ako prvá žena v histórii mesta. V roku 2020 ju obyvatelia zvolili po druhý raz.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v apríli 2022. Prvé kolo je naplánované na 10. apríla a prípadné druhé 24. apríla.

Hidalgová má podľa posledných prieskumov medzi voličmi sedem- až deväťpercentnú podporu. Úradujúci prezident Macron a Le Penová majú podporu na úrovni 24 až 25 percent.

Marine Le Penová po hlasovaní vo voľbách do regionálnych zastupiteľstiev
Neprehliadnite

Le Penovej strana neovládla vo voľbách žiadny región Francúzska