Vedúci predstavitelia troch francúzskych energetických spoločností v nedeľu vyzvali francúzsku verejnosť, aby okamžite znížila spotrebu pohonných hmôt, ropy, elektriny a plynu. Ich výzva súvisí s nedostatkom týchto komodít a prudkým nárastom ich cien v dôsledku obmedzenia dodávok z Ruska a vojny na Ukrajine.

„Úsilie musí byť okamžité, kolektívne a masívne,“ uviedli predstavitelia troch spoločností - TotalEnergies, EDF a Engie - v spoločnom vyhlásení, ktoré bolo uverejnené vo francúzskom týždenníku Journal du Dimanche, odkiaľ ho prebrala agentúra AP.

Opatrenia v lete nás pripravia na zimu

„Každé gesto zaváži,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Prijatie opatrení v lete nás pripraví na zimu,“ dodali signatári vyhlásenia.

Rusko prerušilo a v niektorých prípadoch zastavilo dodávky plynu do viacerých krajín Európskej únie. Ide o odvetu za sankcie 27-členného bloku voči Moskve za jej inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára.

Okrem obmedzenia dodávok plynu, ktorý súvisí s vojnou na Ukrajine, sa v Európe prejavuje aj tlak na výrobné kapacity elektrickej energie a zníženie výroby vodných elektrární v dôsledku sucha.

Ďalšie dôležité správy

KK24 Heltern - Solárne panely na najväčšej plávajúcej fotovoltaickej elektrárni v Nemecku vyrábajú energiu na jazere v nemeckom Halterne v utorok 3. mája 2022. Približne 5 800 fotovoltaických modulov vyrobí ročne približne 3 milióny kwh elektrickej energie. FOTO TASR/AP
Solar panels on Germany's biggest floating photovoltaic plant produce energy under a blue sky on a lake in Haltern, Germany, Tuesday, May 3, 2022. Around 5,800 photovoltaic modules produce around 3 million kilowatt hours of elect
Neprehliadnite

Rekordné ceny elektriny naštartovali investície do energetických riešení