Francúzska vláda ponúka za odkúpenie zvyšného 16-percentného podielu v energetickej spoločnosti EDF 12 eur za akciu, oznámilo dnes francúzske ministerstvo financií. V porovnaní s cenou z 5. júla, teda dňom pred oznámením vlády, že plánuje opätovné zoštátnenie firmy, to predstavuje prémiu asi 53 percent. Odkúpenie celého podielu tak vládu vyjde na 9,7 miliardy eur.

Veľký hráč s veľkými dlhmi

EDF je jednou z najväčších energetických spoločností v Európe. Je tiež centrom francúzskej jadrovej stratégie, na ktorú vláda spolieha, že zmierni dopady prudkého rastu cien energií, ktorý ešte zhoršila vojna na Ukrajine. Vláda prišla s plánom na úplné zoštátnenie EDF takmer 20 rokov po tom, ako bola firma s veľkou slávou uvedená na burzu.

EDF je silne zadlžená, bojuje s výpadkami svojich starnúcich jadrových elektrární a stavba nových reaktorov má meškanie a predražuje sa. Nesie tiež hlavnú ťarchu vládnych opatrení, ktoré majú chrániť domácnosti pred rastúcimi nákladmi na energie.

Plánované zoštátnenie

Francúzska vláda začiatkom júla oznámila, že plánuje EDF opäť zoštátniť, aby získala väčšiu kontrolu nad reorganizáciou zadlženej skupiny v čase, keď sa Európa potýka s energetickou krízou. Firma tiež teraz hľadá nového riaditeľa. Súčasný riaditeľ, 67-ročný Jean-Bernard Lévy, stojí na čele firmy od roku 2014 a skončiť má do marca budúceho roka. Úlohou nového šéfa bude reorganizácia a modernizácia firmy a výstavba nových jadrových reaktorov.

Vývoj ceny akcií EDF je zaujímavý aj pre českých investorov, ktorí vlastnia akcie českej pološtátnej energetickej spoločnosti ČEZ. Vláda v Prahe minulý mesiac oznámila, že zvažuje rozdelenie firmy na súkromnú a štátnu časť, zatiaľ ale neuviedla, za akých finančných podmienok by k takémuto kroku pristúpila.

Ďalšie dôležité správy

logo ekonomika EdF Constellation kúpa dohoda jadrové aktíva
Neprehliadnite

Francúzsko plánuje znárodniť energetický koncern EDF