Akcie francúzskeho elektrárenského gigantu Électricité de France (EdF) vo štvrtok stiahli z burzy takmer rok po tom, ako vláda v Paríži rozhodla o znárodnení firmy, aby oživila sektor jadrovej energetiky a pomohla dekarbonizovať ekonomiku.

Spoločnosť EdF je opäť úplne v rukách štátu, ktorý teraz vlastní sto percent kapitálu a hlasovacích práv. Francúzsky Úrad pre finančné trhy stanovil ešte v máji termín 8. júna pre zostávajúcich drobných investorov, ktorí vlastnili približne dve percentá akcií spoločnosti, aby ich predali a umožnili štátu plne prevziať kontrolu nad firmou.

EdF prevádzkuje 56 jadrových reaktorov v krajine. Minulý rok však bola zhruba polovica z nich mimo prevádzky pre údržbu a problémy s koróziou. V roku 2022 tak výroba elektriny vo Francúzsku klesla na 279 terawatthodín, čo bola najnižšia úroveň za 30 rokov.

Priorita vlády

„Opätovné prevzatie úplnej kontroly nad našou národnou energetickou firmou bolo prioritou vlády,“ povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire, podľa ktorého transakcia stála vládu 9,7 miliardy eur. Dodal, že znárodnenie je rozhodujúce pre obnovenie starších reaktorov a urýchlenie programu výstavby šiestich nových reaktorov.

Vláda ponúkla zvyšným akcionárom 12 eur za akciu, ale tí chceli viac, no minulý mesiac právny spor prehrali.

Keď spoločnosť EdFv roku 2005 čiastočne sprivatizovali, jej akcie ponúkli na burze po 32 eur s 20-percentnou zľavou pre zamestnancov. Pokles ceny akcií spoločnosti v uplynulých rokoch odzrkadľoval starnutie jadrových reaktorov a meškanie dokončenia prvého reaktora novej generácie.

Štát donedávna vlastnil 84 percent akcií EdF a dúfa, že úplné opätovné znárodnenie mu pomôže urýchliť výstavbu aspoň šiestich nových reaktorov.

Rekordný dlh

Kým sa tieto reaktory v rokoch 2035 až 2037 nespustia, francúzsky štát a EdF plánujú rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Tie budú potrebné, keďže správca francúzskej rozvodnej siete nedávno revidoval smerom nahor svoje prognózy spotreby elektriny vzhľadom na vládne plány v oblasti klímy a industrializácie.

EdF má obmedzené finančné zdroje, pretože jej dlh sa vyšplhal na rekordných 64,5 miliardy eur, čiastočne v dôsledku obmedzenej kapacity výroby elektriny z jadra a vládnym opatreniam na udržanie nízkych cien energie po minuloročnej ruskej invázii na Ukrajinu.

Vláda sľúbila, že do konca roka príde s plánom na financovanie výstavby prvých šiestich nových reaktorov s odhadovanou cenou 51 miliárd eur.

Ďalšie dôležité správy

Nogent-sur-seine,,France,-,September,1,,2020:,Low,Angle,View,Of
Neprehliadnite

Francúzsky súd uvoľnil cestu k úplnému zoštátneniu spoločnosti EDF