Francúzska premiérka Élisabeth Bornová v utorok ponúkla svoju demisiu, prezident Emmanuel Macron ju odmietol s tým, „aby vláda pokračovala v plnení úloh". Informovala o tom agentúra AFP.

Zdroje blízke vláde podľa AFP uviedli, že Bornová na utorňajšie popoludnie zvolala do Matignonského paláca mimoriadne zasadnutie vlády. Riadne rokovanie bolo pritom v pondelok zrušené, dodala AFP.

Elyzejský palác vo svojom vyhlásení k najnovšiemu vývoju na politickej scéne uviedol, že prezident Macron uskutoční „potrebné politické konzultácie s cieľom nájsť konštruktívne riešenia pre francúzsky ľud".

Pôjde o sériu stretnutí s lídrami politických strán, ktoré sa uskutočnia v utorok a v stredu v Elyzejskom paláci.

Podľa denníka Le Monde ide o zástupcov politických strán, ktoré majú na základe výsledkov parlamentných volieb právo a potenciál vytvoriť poslanecké skupiny.

Ako prvý bol v utorok dopoludnia v Elyzejskom paláci predseda strany Republikáni Christian Jacob. Nasledovať budú Olivier Faure, prvý tajomník Socialistickej strany, a François Bayrou, predseda Demokratického hnutia, ktoré je členom centristickej koalície Spolu!.

Popoludní na konzultácie príde šéf „prezidentskej strany" Republika v pohybe Stanislas Guerini. Na podvečer dostali pozvanie líderka krajnej pravice Marine Le Penová a vodca komunistov Fabien Roussel.

Ďalšie dôležité správy

Macron Le Pen
Neprehliadnite

Macronove prehraté voľby: Francúzsko sa posúva bližšie k periférii