Francúzska energetická spoločnosť EDF sľúbila, že tento rok v zime uvedie do prevádzky všetky dočasne odstavené reaktory jadrových elektrární, uviedla dnes Agnès Pannierová-Runacherová, francúzska ministerka pre prechod na ekologické zdroje energie. Z technických dôvodov alebo pre údržbu aktuálne nefunguje 32 z 56 reaktorov spoločnosti EDF.

Aktuálna odstávka viac ako polovice reaktorov bola podľa ministerky plánovaná, aby boli zariadenia skontrolované a pripravené na hlavnú zimnú sezónu. Vláda podľa ministerky rokuje každý týždeň s vedením EDF a kontroluje dodržiavanie zmluvne dohodnutého harmonogramu. Počas odstávky Francúzsko odoberá elektrinu z elektrární v Bavorsku, čo komplikuje situáciu na nemeckom energetickom trhu.

„Vláda túto situáciu očakávala už niekoľko mesiacov. Zásoby plynu máme zabezpečené, zásobníky sú naplnené z 92 percent," uviedla ministerka po rokovaní rady pre obranu a národnú energetickú bezpečnosť.

Základom energetických úspor sú dobrovoľné opatrenia prijaté jednotlivcami, uviedla podľa stanice BFM TV Pannierová-Runacherová. Spomenula vykurovanie na nižšiu teplotu alebo dôsledné zhasínanie. Striedmosť však podľa nej nevyžaduje od firiem, aby obmedzovali výrobu. Vládou nariadené úspory by mohli podľa ministerky prísť až v reakcii na nečakané udalosti.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Paríž - Francúzska premiérka Élisabeth Borneová počas prejavu na zasadnutí Národného zhromaždenia v Paríži 6. júla 2022. Borneová predstavila v parlamente hlavné priority svojej vlády po tom, ako jej parlament vyslovil dôveru. FOTO TASR/AP   

French Prime Minister Elisabeth Borne delivers a speech at the National Assembly, in Paris, France, Wednesday, July 6, 2022. Borne lay out her main priorities at parliament after the government lost its straight majority in the National Assembly in e
Neprehliadnite

Francúzsku hrozia možné zimné výpadky elektriny v domácnostiach