Odbory sa proti výrokom ihneď ohradili a vyzvali na ďalšie veľké demonštrácie proti vládnej reforme zákonníka práce.

„V čase, keď Francúzsko hostí Euro a čelí terorizmu, sa už nebudú vydávať povolenia na demonštrácie, kým nebudú zaručené podmienky pre majetok, osoby a verejný poriadok,“ povedal počas pravidelného rozšíreného zasadnutia vlády F. Hollande.

Úrady už využívajú výnimočný stav zavedený po vlaňajších teroristických útokoch na to, aby zakazovali účasť na demonštráciách takzvaným rizikovým osobám. Opatrenie sa týka asi 130 ľudí evidovaných políciou. Úrady odhadujú, že spolu s desiatkami tisíc demonštrantov sa v Paríži pohybuje asi 700 veľmi násilníckych mladíkov. Podľa expertov sú to anarchisti a ďalší nespokojenci.

Vplyvný odborový zväz CGT, ktorý je hlavným usporiadateľom terajších protestov, označil slová prezidenta a premiéra za „neprijateľné“. Zdôraznil, že rovnako ako fanúšikovia na Eure nezodpovedajú za bezpečnosť okolo zápasov, tak demonštranti nezodpovedajú za bezpečnosť okolo sprievodov.

To je podľa CGT zodpovednosťou štátnej správy. Zväz vydal vyhlásenie, v ktorom potvrdil usporiadanie ďalších demonštrácií a štrajkov po celom Francúzsku 23. a 28. júna.

„Tak nech sa zakáže Euro!“ reagoval šéf ďalšej vplyvnej odborovej ústredne FO Jean-Claude Mailly. Nechápe, že ľavicová vláda môže uvažovať o zákaze demonštrácií organizovaných odbormi. Podľa hnutia Solidaires sa vláda snaží len odvrátiť pozornosť od skutočných otázok a ich prerokovania.

V utorok si násilné demonštrácie v Paríži v rámci celoštátnych protestov proti reforme pracovného práva vyžiadali zranenia 11 demonštrantov a 29 policajtov. Najmenej 60 ľudí polícia zadržala. Radikáli poškodzovali rôzne objekty a zapálili najmenej tri autá. Verejnosť a úrady podľa agentúry AFP šokoval najmä útok na detskú nemocnicu a jej poškodenie.

„Nič nemôže vysvetliť alebo ospravedlniť násilie proti nemocnici. Pri týchto útokoch sprevádzaných hlukom a hádzaním predmetov prebiehali operácie detí a pracovali ošetrujúce tímy,“ vyhlásil riaditeľ nemocnice Martin Hirsch.

Premiér to označil za „neprípustný vandalizmu“. Hovorca vlády vyčítal šéfovi CGT Philippeovi Martinezovi, že utorňajšie násilie nijako neodsúdil.

Reformu pracovného práva už schválilo Národné zhromaždenie a teraz ho prerokúva Senát. Utorkové demonštrácie sprevádzané štrajkmi boli už deviate v poradí na celoštátnej úrovni v rámci boja proti podobe nového zákonníka práce. Odbory tvrdia, že reforma neprijateľne zvýhodňuje zamestnávateľa na úkor zamestnancov a oslabuje postavenie pracujúcich.

Účasť na protestných akciách a štrajkoch však pozvoľna upadá, čo vzbudzuje vo vláde nádej, že nakoniec svoj projekt ustojí. Podľa prieskumov je proti terajším demonštráciám a štrajkom aj väčšina obyvateľov.