Dominanciu Číňanov či Američanov v prípade zahraničných nákupov luxusných londýnskych nehnuteľností pokorili Francúzi. Podľa realitnej agentúry Knight Frank sú solventní Francúzi prvýkrát za najmenej desať rokov najpočetnejšími zahraničnými kupcami domov v najbohatších londýnskych štvrtiach. To znamená kľúčový posun od predchádzajúcej dominancie bohatých Číňanov. Tí sa aktuálne v rebríčku premiestnili až na štvrtej priečke za kupujúcimi z Hongkongu a USA.

Viacero dôvodov

Premiešanie kariet na trhu londýnskych luxusných nehnuteľností spôsobuje volatilita vyvolaná pandémiou aj neistota kvôli patovej situácii v prípade brexitu bez dohody s EÚ. Obmedzenia pre  šírenie koronavírusu bránia väčšej časti zámorských záujemcov podniknúť cestu za realitným biznisom v Londýne. Francúzi potom ťažia  z menej konkurenčného trhu a tiež zo slabšej libry.

Okrem okolností okolo brexitu sú za tým aj finančné dôvody, uviedol Tom Bill, vedúci výskumu britských rezidencií v Knight Frank, ktorý sa vyjadril pre agentúru Bloomberg. „Kombinácia slabej libry, hroziaceho zvýšenia poplatkov a menšej konkurencie zo strany kupujúcich vytvorila novú nákupnú príležitosť.“

Francúzom patrí 11 percent

Mal na mysli najmä príležitosť pre Francúzov, ktorí za prvých deväť mesiacov tohto roka pokryli až 11 percent medzinárodného predaja luxusných domov v hlavnom meste Veľkej Británie. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 tak poskočili o dve percentá.

Odborníci však celkovo zaznamenali pokles predaja luxusných domov v centre britskej metropoly o tretinu.