Varovanie OECD prichádza v čase, keď Francúzsko začína žiť nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať 10. apríla 2022. Informuje britský denník The Telegraph.

Veľmi citlivá téma

Odporúčanie OECD nie je dobrou správou pre súčasnú hlavu štátu Emmanuela Macrona, pretože napríklad štátne sociálne dávky sú vo Francúzsku mimoriadne citlivou témou, ktorá aj v nedávnej minulosti vyhnala do ulíc davy nespokojných občanov.

Budú sa musieť uskromniť

„Francúzsko bude musieť vyvinúť značné úsilie na to, aby do roku 2060 udržalo deficit verejných financií pod hranicou 120 percent HDP,“ uvádza sa vo výhľadovej štúdii OECD s odporúčaním, že krajina napriek nepopulárnosti takýchto opatrení bude musieť pristúpiť k revízii nadmerne štedrého systému sociálneho zabezpečenia.

Vo Francúzsku pomer dlhu k HDP predstavuje v súčasnosti približne 115 percent, pričom v Taliansku je to 160 percent a v Nemecku 75 percent.

KK67 Glasgow - Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas otváracieho ceremoniálu na klimatickom summite COP26 v škótskom Glasgowe v pondelok 1. novembra 2021.  V Glasgowe sa v nedeľu oficiálne začal klimatický summit OSN COP26, ktorý potrvá do 12. novembra. FOTO TASR/AP
France's President Emmanuel Macron speaks during the opening ceremony of the UN Climate Change Conference COP26 in Glasgow, Scotland, Monday Nov. 1, 2021. The U.N. climate summit in Glasgow gathers leaders from around the
Neprehliadnite

Macron bojuje s nezamestnanosťou, mladým dá 500 eur za školenie či stáž