Čínska republika chce obnoviť starodávnu Hodvábnu cestu a Slovensko by sa mohlo stať jej súčasťou. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), čínsky prezident Si Ťin-pching na samite One Belt One Road avizoval investície vo výške 124 miliárd dolárov. „Slovensko sa dlhodobo zaujíma o tento veľký investičný zámer. Ide o historickú príležitosť a považuje sa za projekt storočia,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý zastupuje Slovensko na spomínanom samite v Pekingu.

Fakultná nemocnica Nitra má od pondelka troch riaditeľov. Tak, ako aj ostatné zdravotnícke zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, bude aj Fakultnú nemocnicu Nitra viesť kolektívny štatutárny orgán – Rada riaditeľov. Generálnym riaditeľom sa stal Kamil Koleják, ktorý viedol nemocnicu aj doteraz. Ekonomickým riaditeľom je Ladislav Berecz a medicínskym riaditeľom Marián Bakoš. Obaja boli doteraz námestníkmi.

Francúzi majú nového premiéra

Fakultná nemocnica Nitra Zdroj: SITA

Jasná a jej okolie sa v poslednom období zaradili medzi najvyhľadávanejšie developerské lokality. Ďalším prírastkom je projekt Pozemkového spoločenstva Urbár Demänová, ktoré chce neďaleko záchytného parkoviska stavať rezidenčný a polyfunkčný komplex.

Škoda Karoq má oficiálnu premiéru naplánovanú na 18. mája., čo je už o pár dní. Reálne sa ukáže vo švédskom Štokholme. Tých pár dní chce automobilka ešte využiť na intenzívne predvádzanie detailov nového modelu.

Trinásť ľudí utrpelo v pondelok zranenia pri explózii v závode na výrobu autosúčiastok spoločnosti Schaeffler v nemeckom meste Eltmann. Štyroch zamestnancov, ktorí utrpeli vážne zranenia, dopravili letecky do nemocnice. Výbuch spôsobil požiar, ktorý sa už podarilo uhasiť. Polícia potvrdila, že „verejnosti žiadne nebezpečenstvo nehrozí“.

Talianska polícia zatkla 68 ľudí, vrátane kňaza a šéfa dobrovoľníckej skupiny nazvanej „Milosrdenstvo“, a obvinila ich z toho, že sú spolčení s veľkým mafiánskym klanom, ktorý údajne získal milióny eur z verejných peňazí určených prijímaciemu centru pre migrantov. Generál karabinierov Giuseppe Governale pri oznamovaní policajnej akcie charakterizoval podvod slovami: „Prijímacie centrum a skupina Milosrdenstvo boli pre mafiu ako bankomaty.“ Vyšetrovatelia uviedli, že klan Arena patriaci do kalábrijskej mafie 'Ndrangheta si zabezpečil účasť na prevádzkovaní migračného centra v meste Isola di Capo Rizzuto v provincii Crotone v juhotalianskom regióne Kalábria vďaka prepojeniu so skupinou Milosrdenstvo a s jej šéfom Leonardom Saccom. Dobrovoľnícka skupina Milosrdenstvo si podľa vyšetrovateľov najala na zásobovacie a stravovacie služby firmy riadené uvedeným klanom, ktorý údajne takto získal približne 36 miliónov eur z verejných zdrojov.

Novým francúzskym premiérom sa stal starosta mesta Le Havre Édouard Philippe, ktorého v pondelok do funkcie vymenoval prezident Emmanuel Macron. Informovala o tom spravodajská televízna stanica France24. E. Philippe má 46 rokov, je právnik a pravicový politik.

Francúzi majú nového premiéra

Zdroj: SITA / AP

Španielsky prevádzkovateľ diaľnic a letísk Abertis dostal od talianskeho konkurenta Atlantia priateľský návrh na prevzatie, ktorý firmu oceňuje na 16,4 miliardy eur. Transakcia má vytvoriť svetového lídra v oblasti správy dopravnej infraštruktúry s ročnými výnosmi pred zdanením vo výške 6,6 miliardy eur, uviedla v pondelok spoločnosť Atlantia. V oznámení pre akciovú burzu v Madride Abertis špecifikoval, že Atlantia ponúkla za jednu akciu konkurenčnej firmy 16,50 eura. Podľa agentúry AP fúziu obe spoločnosti zvažovali dlhodobo.

Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na predĺžení účinnosti dohody o obmedzení ťažby ropy do marca budúceho roka v snahe obnoviť rovnováhu na svetových trhoch. Informovalo o tom v pondelok ruské ministerstvo energetiky. Predĺžením dohody do 31. marca 2018 by producenti potvrdili odhodlanie zabezpečiť stabilitu a predvídateľnosť na trhu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. V reakcii na správu, že dve krajiny chcú predĺžiť dohodu, ktorej účastníkmi sú členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších jedenásť štátov vrátane Ruska, ceny ropy rástli, uviedla agentúra AP.

Francúzi majú nového premiéra

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.