Taiwanská spoločnosť Foxconn Technology Group, zmluvný výrobca smartfónov pre americký koncern Apple a ďalšie svetové značky, zaznamenala v novembri pokles predaja o 11,4 percenta. Prispeli k tomu blokády spojené s ochorením COVID-19 v Číne. 

Apple očakáva oneskorené dodávky 

Spoločnosť, ktorá sa formálne volá Hon Hai Precision Industry, má v čínskom meste Čeng-čou najväčší montážny komplex pre iPhony na svete. Čína však doposiaľ presadzovala prísnu politiku nulovej tolerancie ochorenia COVID-19. Vládne blokády, útek pracovníkov a násilné protesty v závode v Čeng-čou v novembri tvrdo zasiahli výrobu.

Taiwanský producent elektroniky pre koncerny, ako sú Apple, Dell, Sony či Motorola, preto očakáva slabšie výsledky za 4. štvrťrok.

V závode v Čeng-čou sa montuje väčšina smartfónov iPhone Pro. Je tak kľúčový pre schopnosť spoločnosti Apple uspokojiť dopyt po najnovšej generácii jej telefónov.

Apple očakáva, že dodávky budú tento rok oneskorené pre problémy s výrobou v Číne. Analytici odhadujú, že výroba iPhone 14 môže zaostať za predchádzajúcimi očakávaniami o 16 miliónov kusov.

Foxconn uviedol, že situácia je už „pod kontrolou" a jeho produkcia sa bude do konca roka zlepšovať.

„Okrem prerozdelenia výrobných kapacít do rôznych tovární sme začali aj s náborom nových zamestnancov a postupne sa posúvame smerom k návratu výrobnej kapacity do normálu," uviedol Foxconn vo vyhlásení.

Zmiernenie politiky nulovej tolerancie by mohlo pomôcť

Aj Čína už zmierňuje obmedzenia v niektorých mestách vrátane mesta Čeng-čou, kde úrady cez víkend oznámili okamžité ukončenie povinného testovania pre vstup do autobusov, metra, taxíkov a iných verejných priestorov.

Foxconn pokračuje v prevádzke v uzavretom prostredí a s obmedzeniami pre pohyb pracovníkov do ich ubytovní a do továrne, podľa aplikácie WeChat.

Analytici sa domnievajú, že zmiernenie politiky nulovej tolerancie COVID-19 v Číne by mohlo pomôcť zvýšiť decembrové predaje Foxconnu.

Ďalšie dôležité správy

Žena s ochranným rúškom používa iPhone 7. novembra 2022 v Pekingu. Čína v pondelok hlásila najvyšší počet nakazených za posledných šesť mesiacov. Stalo sa tak napriek tomu, že komunistická vláda v Pekingu nepoľavuje v uplatňovaní čoraz nepopulárnejšej stratégie nulovej tolerancie covidu, spojenej so zavádzaním striktných lockdownov.  Americká spoločnosť Apple v nedeľu večer oznámila, že jej továreň v Čeng-čou funguje len vo výrazne obmedzenom režime. Upozornila preto svojich zákazn
Neprehliadnite

Zmierni Čína politiku nulovej tolerancie covidu-19? Infektológ odporúča zmeniť klasifikáciu