Kvalitná zdravotná starostlivosť, premyslená infraštruktúra, služby, možnosti vzdelávania. Kritériá pre čo najkvalitnejší život v meste sú prísne. Možno práve preto sa top sídla nachádzajú v západnej Európe a Kanade, ukazuje najnovší rebríček miest od Economist Intelligence Unit, ktorý hodnotil, kde sa najlepšie žije.

Na prvom mieste skončila metropola, ktorá je pre Slovákov akoby kameňom dohodili, ide o Viedeň. Rakúske hlavné mesto predbehlo Kodaň vďaka vyššiemu skóre v zdravotníctve. Viedeň boduje už tradične, zvíťazila aj v minulých rokoch. Na treťom mieste sa umiestnil Zürich. Prvú päťku uzatvárajú Calgary a Vancouver.

„Posledné dva roky boli globálne rebríčky EIU do značnej miery ovplyvnené pandémiou covidu-19, pričom blokády a opatrenia sociálneho dištancovania mali vplyv na skóre v oblasti kultúry, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti v mestách po celom svete. V našom najnovšom prieskume sa však index normalizoval, keďže obmedzenia boli v mnohých krajinách zrušené,“ uvádza sa v správe.

Mestá boli hodnotené podľa viac ako 30 kvalitatívnych a kvantitatívnych faktorov v piatich kategóriách: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra.

Medzi najväčšie pohyby patril Londýn, ktorý klesol o 27 miest a obsadil 33. miesto. Los Angeles sa naopak prebojovalo vyššie, polepšilo si o 18 miest a dostalo sa na 37. miesto.

Na konci rebríčka so 173 priečkami sú Tripolis v Líbyi, nigérijské mesto Lagos a sýrsky Damask.

Pozrite si top desať miest, kde sa žije najlepšie: