Americká automobilka Ford na budúci týždeň zníži výrobu vo svojich závodoch v Severnej Amerike pre nedostatok polovodičov. Informovali o tom v sobotu (5. 2.) americké médiá.

Ford plánuje vo svojich závodoch v Michigane, Illinois a Mexiku zastaviť výrobu vozidiel vrátane Ford Bronco, populárneho pickupu F-150 a nového elektrického vozidla Mustang Mach-E pre nedostatok komponentov.

V ďalších závodoch v štátoch Missouri, Michigan a Kentucky sa výroba spomalí, zatiaľ čo v továrni v Kanade budú zrušené nadčasy.

Návrat k zisku

Ford sa v poslednom kvartáli 2021 vrátil k zisku po strate v predchádzajúcom roku. Rovnako ako aj iné veľké automobilky vo svete má však problémy s dodávateľským reťazcom.

Nedostatok polovodičov, základných komponentov v nových vozidlách, ktoré sa vyrábajú predovšetkým v Ázii, tvrdo zasiahol výrobu vozidiel počas pandémie nového koronavírusu, čo spôsobilo prudký nárast cien a inflácie v USA.

Bidenova podpora

Prezident Joe Biden v snahe podporiť americkú výrobu automobilov chce vrátiť produkciu polovodičových čipov späť do Spojených štátov. Usporiadal už niekoľko podujatí na podporu masívnych domácich investícií.

Americkí zákonodarcovia medzitým schválili tzv. zelenú legislatívu, ktorá počíta s vyčlenením desiatok miliárd dolárov na výskum a výrobu na zmiernenie globálneho nedostatku čipov a rastúceho vplyvu Číny.

V januári americký technologický gigant Intel oznámil, že koncom tohto roka začne s výstavbou dvoch tovární s cieľom spustiť výrobu čipov do roku 2025.

Ďalšie dôležité správy

Ford Ranger
Neprehliadnite

Veľký paradox. Predaje áut Fordu medziročne klesli, napriek tomu ich akcie leteli do nebies