Najbohatším Američanom sa podľa rebríčka časopisu Forbes stal tretím rokom za sebou šéf internetového obchodu Amazon, Jeff Bezos. Americký prezident Donald Trump sa nachádza výrazne nižšie, ako tomu bolo minulý rok. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla jeho kancelárske budovy, hotely a rezorty, uviedol Forbes. Celková hodnota majetku 400 najbohatších Američanov sa zvýšila o 8 percent, na rekordných 3,2 bilióna dolárov. Najbohatším Američanom sa viedlo aj naďalej dobre, aj keď pandémia choroby Covid-19 devastovala ekonomiku a od februára v krajine zaniklo 11 miliónov pracovných miest.  Prvé dve desiatky najbohatších sa potom na celkovej výške majetku podieľajú  42 percentami.

Na zozname je 18 nováčikov. Jedným z nich je generálny riaditeľ spoločnosti Zoom Video Communications, Eric Yuan s majetkom 11 miliárd dolárov. Zoom sa stal v čase práce z domu takmer všadeprítomným. Najmladším z nich je však tridsaťosemročný zakladateľ firmy na výrobu elektrických nákladných áut Nikola Trevor Milton.

Amazon Stock
Neprehliadnite

Amazon má Vianoce aj v lete. Na korone rekordne zarobil

Trump sa prepadol na 352. miesto, kým minulý rok bol na 275. priečke. Hodnota jeho majetku sa znížila na 2,5 miliardy z vlaňajšieho 3,1 miliardy dolárov. Forbes použil na výpočet hodnoty majetku ceny akcií a menné kurzy z 24. júla. Majetok šéfa Amazonu sa k tomuto dátumu zvýšil o 57 percent na 179 miliárd dolárov. Odvtedy ale  naďalej pokračuje v raste a koncom augusta prekročil 200 miliárd dolárov. Bezos sa zároveň stal prvým človekom, ktorému sa podarilo túto hranicu prekonať.