Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý na jar založil premiér Igor Matovič (OĽANO), sa v pondelok vyplatia prvé príspevky vo výške viac ako 32-tisíc eur. Pre TASR to uviedol tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR. Dohodu o poskytnutí pomoci zatiaľ ÚV uzavrel s 56 žiadateľmi. Dohody budú podľa odboru zverejnené v Centrálnom registri zmlúv.

,,V zmysle pravidiel poskytovania príspevkov z fondu každému vyplateniu podpory z Fondu vzájomnej pomoci predchádza aj proces uzatvorenia dohody o poskytnutí finančnej pomoci. Doposiaľ ich bolo uzatvorených 56 vo výške viac ako 32-tisíc eur. Platby na základe týchto dohôd budú poukázané z účtu Fondu vzájomnej pomoci v pondelok 12. októbra," skonštatoval odbor.

Vedúci ÚV Július Jakab vyzýva ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi, aby využili možnosť požiadať o príspevok. ,,Vyzývam všetkých, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii, nech žiadajú o podporu z fondu," uviedol Jakab pre TASR s tým, že o podporu sa môžu uchádzať aj ľudia z kultúrnej oblasti, ako aj zo všetkých oblastí, ktoré sa v dôsledku koronakrízy ocitli v ťažkej situácii.

rodina
Neprehliadnite

O koľko vzrastie rodičovský príspevok a prídavok na dieťa?

Úrad vlády vypláca prostriedky z fondu s pomocou neziskovej organizácie Ľudia ľuďom. Zriadil webový portál, kde môžu uchádzači o pomoc uverejniť svoju žiadosť. Každý overený žiadateľ má automaticky nárok na 500 eur z fondu. Príspevky potom už závisia od podpory verejnosti. Z fondu poskytne ÚV konkrétnemu žiadateľovi o pomoc toľko peňazí, koľko mu prispeje verejnosť. Ak prispeje verejnosť desiatimi eurami a viac, z fondu pôjde desať eur.

Na transparentnom účte fondu sa momentálne nachádza vyše 690-tisíc eur. Fond predstavil Matovič ako spoločné rozhodnutie koaličných strán s tým, že doň budú prispievať predstavitelia koalície. Má ísť o formu pomoci pre ľudí zasiahnutých koronakrízou. Podľa informácií na transparentnom účte do fondu posielajú peniaze prevažne poslanci parlamentu za OĽANO a Sme rodina.