Firma, ktorá na únik verejnosť upozornila až po troch týždňoch, tvrdí, že únik nepredstavuje pre verejnosť žiadne zdravotné riziko, pretože voda neprenikla priamo do pitných zásob. K havárii došlo už koncom augusta, v podniku spoločnosti Mosaic, ktorá patrí k najvýznamnejším výrobcom fosfátových hnojív.

K verejnosti sa však informácie dostali až piatok. Diera s priemerom približne 15 metrov sa vytvorila na mieste, kde firma skladovala odpad, v tesnej blízkosti nádrže s odpadovou vodou. V nej bola obsiahnutá chemická látka známa aj ako fosfosádra, ktorá je odpadovým produktom pri výrobe fosfátových hnojív a je mierne rádioaktívna. Pod zem sa od havárie dostalo viac ako tri štvrte milióna kubických metrov vody.

Zástupcovia firmy verejnosť uistili, že vodu prenikajúcu do podzemia stihnú odčerpať skôr, ako sa zmieša s pitnou vodou. „Podzemná voda sa pohybuje veľmi pomaly. Neexistuje absolútne žiadne riziko pre nikoho,“ povedal televízii CBS David Jellerson z vedenia spoločnosti.

Ekológovia však varujú pred možným podceňovaním rizika ako aj pred snahou firmy problém bagatelizovať. „Je ťažké im veriť, keď hovoria ‚žiaden strach‘, keď to držali v tajnosti tri týždne,“ povedala agentúre Reuters Jacki Lopezová, floridská riaditeľka celonárodnej neziskovej organizácie Centrum pre biologickú diverzitu. „Ak by som žila v danej oblasti a používala vodu zo studne, bála by som sa o zdravie.“

Miesto úniku sa nachádza necelých 50 kilometrov od Tampy a miestna podzemná voda je zdrojom pre tisíce ľudí.