Agentúra Fitch v stredu v noci zhoršila výhľad úverového ratingu Spojeného kráľovstva zo stabilného na negatívny po tom, čo nová premiérka Liz Trussová oznámila krach programu na zníženie daní. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Možné ovplyvnenie fiškálnej politiky

Fitch tak urobila niekoľko dní po podobnom kroku ratingovej agentúry Standard & Poor's. Fitch zároveň ponechala Británii úverový rating na úrovni AA-, ktorý je o jeden stupeň nižší ako rating S&P.

„Veľký a nefinancovaný fiškálny balík oznámený ako súčasť plánu hospodárskeho rastu novej vlády by mohol viesť k výraznému zvýšeniu fiškálnych deficitov v strednodobom horizonte," uviedla agentúra Fitch vo vyhlásení.

„Domnievame sa, že vyjadrenia ministra financií Kwasiho Kwartenga naznačujúce možnosť dodatočného zníženia daní a pravdepodobná úprava fiškálnych pravidiel schválených v januári znižujú predvídateľnosť fiškálnej politiky Británie," dodala Fitch.

Minister financií Kwasi Kwarteng oznámil 23. septembra obrovský balík stimulov vrátane znížení daní pre najlepšie zarábajúcich ľudí a zrušenie stropu na bonusy bankárov spolu s veľkými dotáciami na energie a ďalšími opatreniami zameranými na podporu rastu. Tieto plány však vyvolali obavy o zdravie verejných financií a narazili aj na odpor poslancov vládnej Konzervatívnej strany.

Stroskotanie plánov Trussovej

Trussová v stredu sľúbila, že bude viesť Britániu k rastu, keď uzavrela búrlivú výročnú konferenciu svojej Konzervatívnej strany.

Len mesiac od jej nástupu do funkcie, v ktorej vystriedala Borisa Johnsona, si tak Trussová znepriatelila voličov, finančné trhy a mnohých vlastných zákonodarcov.

Vo svojom prejave však tvrdila, že status quo neprichádzal do úvahy, a to aj napriek zmarenému fiškálnemu plánu, ktorý prinútil vládu k ponižujúcemu ústupu od sľubu znížiť daň z príjmu pre najlepšie zarábajúce osoby.

Neschopnosť Trussovej upresniť a konkretizovať ekonomický plán však nedokázala upokojiť nervózne trhy a libra po jej prejave klesla oproti doláru o 2,01 percenta a až na 1,1241 dolára.

Ďalšie dôležité správy

PK 12 Windsor - Na snímke britská vlajka visí na vrchole stožiara na hrade Windsor po ukončení štátneho smútku po smrti britskej kráľovnej Alžbety II. vo Windsore 27. septembra 2022. Vlajky viseli na pol žrde na štátnych budovách počas štátneho smútku, ktorý trval od smrti kráľovnej 8. septembra do pondelka 26. septembra. FOTO TASR/AP

The British flag flies at full-mast over Windsor Castle as the mourning period following the death of Queen Elizabeth II comes to an end, in Windsor, England, Tue
Neprehliadnite

Veľká Británia bojuje o menovú suverenitu, trh žiada vyššie sadzby a tvrdo trestá