„Rating Slovenska podporuje i spoľahlivý bankový sektor, zdravé makroekonomické prostredie a nízka úroveň zadlženia v súkromnom sektore,“ píše sa v oznámení ratingovej agentúry.

Slovenské ministerstvo financií minulý týždeň uviedlo, že na budúci rok počíta s deficitom verejných financií 2,49 percenta HDP. To by znamenalo pokles o pol percentuálneho bodu v porovnaní s cieľom schváleným na tento rok.

Ratingová agentúra zároveň predpovedala, že slovenská ekonomiky v období 2015 –2016 dosiahne priemerný rast okolo troch percent. Tento rok agentúra ráta s rastom 2,3 percenta.

Konkurenčná ratingová agentúra Standard & Poor‘s 1. augusta zvýšila výhľad ratingu zo stabilného na pozitívny. Naznačila tak, že by v budúcich dvoch rokoch mohla zvýšiť ratingovú známku krajiny.

Aktualizované 23. augusta 2014 o 13.16:

Trojcéčková Ukrajina

Agentúra Fitch znížila Ukrajine dlhodobý emisný rating (IDR) v domácej mene na stupeň CCC z úrovne B- a potvrdila dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni CCC.

Rating nadriadených nezabezpečených záväzkov v domácej mene agentúra Ukrajine znížila na úroveň CCC zo stupňa B- a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov v zahraničnej mene potvrdila na stupni CCC. Stropný rating Ukrajiny bol potvrdený na úrovni CCC a krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na stupni C.

Agentúra uviedla, že nestabilita na východe Ukrajiny a spory s Ruskom nepriaznivo vplývajú na jej ekonomiku. Fitch prognózuje, že reálny HDP krajiny sa za rok 2014 zníži najmenej o 6,5 percenta, čiže podstatne viac ako agentúra predpokladala vo februári. V rokoch 2015 a 2016 Fitch očakáva stagnáciu ukrajinského hospodárstva. Konsolidovaný fiškálny deficit krajiny podľa agentúry za rok 2014 stúpne na 10 percent HDP. Vláda ho však chce v budúcom roku znížiť na 6 percent.

Hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ukrajiny by podľa Fitch mohol opäť znížiť, ak by sa zintenzívnili politické a ekonomické problémy. Ratingy krajiny by agentúra mohla zlepšiť v prípade väčšej politickej stability a pokroku pri realizácii ekonomického programu, ktorý Kyjev dohodol s Medzinárodným menovým fondom.