Firmy v Európskej únii, ktoré poškodili sankcie proti Rusku v súvislosti s vojnou na Ukrajine, možno dostanú vyššiu pomoc od štátu, a to o 25 percent na úrovni 500-tisíc eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na dokument Európskej komisie.

Komisia čaká na odpovede členov

Cieľom návrhu je pomôcť firmám vyrovnať sa s dôsledkami invázie a následnou energetickou krízou.

Komisia, ktorá dohliada na hospodársku súťaž v 27-člennom bloku, však v pondelok zároveň uviedla, že pred konečným rozhodnutím si vyžiada spätnú väzbu od členských krajín k svojmu návrhu. Neposkytla ani žiadne konkrétne čísla.

Európska komisia v marci zmiernila svoje pravidlá štátnej pomoci, aby umožnila členom bloku poskytnúť firmám podporu a kompenzácie až do výšky 30 percent nákladov na energie alebo do 400-tisíc eur.

Navýšenie pomoci

Teraz chce navýšiť túto sumu na 500-tisíc eur, pričom štátna pomoc môže mať formu priamych grantov, daňových alebo platobných úľav či iné formy, ako sú vratné preddavky, záruky, pôžičky a vlastný kapitál, uvádza sa v dokumente.

Spoločnosti v sektore poľnohospodárstva môžu dostať štátnu podporu až do výšky 62-tisíc eur a spoločnosti v odvetví rybolovu a akvakultúry do výšky 75-tisíc eur oproti súčasnému stropu 35-tisíc eur.

Ďalšie dôležité správy

Seniori
Neprehliadnite

Únia musí účinnejšie financovať služby sociálnej starostlivosti