Verejné súťaže na Slovensku vyhrávajú niekedy aj firmy z daňových rajov. Osobitne sa im darí v zdravotníctve.

Za posledné štyri roky spoločnosti, ktorých majiteľ alebo oni samy sídlili v Belize, Luxembursku, Lichtenštajnsku, na Cypre, v Britských Panenských ostrovoch, vo Švajčiarsku či na Seychelách, získali zákazky za najmenej 80 miliónov eur.

Z toho minimálne 23 miliónov pripadalo na sektor zdravotníctva. Vyplýva to z najnovšej analýzy Transparency International Slovensko (TIS). 

Medzi zdravotníckymi zariadeniami, ktorých tendre vyhrali  firmy sídliace alebo vlastnené firmou sídliacou v daňovom raji, boli viaceré fakultné a univerzitné nemocnice. Napríklad Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica, Fakultná nemocnica Trnava, Univerzitná nemocnica Bratislava a Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice.

Spomedzi nemocníc a ústavov si však za najviac peňazí, 12 miliónov eur, od firiem z daňových rajov objednal Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Druhú najvyššiu sumu, vyše štyri milióny eur, vyčlenil Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb firmám sídliacim v Luxembursku a na Cypre.

Okrem slovenskej dcéry švajčiarskeho farmaceutického giganta Roche sa medzi víťazmi objavili aj menej známe firmy. Napríklad pôvodne slovenský InterMedical, cyperská TransMedica či v Luxembursku sídliaca Medico Slovakia. Od nich nakúpili nemocnice rôzne prístroje a zdravotnícky materiál. Nemocnica Ministerstva obrany zas uzavrela dohodu za 1,5 milióna eur so spoločnosťou Colliers International, kde jeden zo spoločníkov sídli na Cypre. Predmetom zákazky bolo poradenstvo pre nakladanie s nehnuteľnosťami.

„Firma z daňového raja sa určite nedá stotožňovať s podvodmi či tunelmi. Mnohé podniky pôsobia v krajinách ako Švajčiarsko, Luxembursko či Cyprus legitímne, verejne a dlhodobo,“ píše na oficiálnom blogu riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.

Blog pripomenul aj výrok ministra financií Petra Kažimíra, podľa ktorého by sa európske krajiny mali dohodnúť, že „subjekty podnikajúce v krajinách z budúcej 'čiernej listiny jurisdikcií daňových rajov' by boli sankcionované napríklad vylúčením z európskych verejných obstarávaní“. Pritom podľa analýzy TIS, ktorá hodnotila slovenské verejné zákazky od roku 2009 po marec 2013, získavali spoločnosti s koreňmi v daňových rajoch v priemere väčší objem zákaziek za vlád Roberta Fica. 

„Obstarávateľ ani MZ SR nemá nástroj na to aby víťaza s najlepšou ponukou vylúčili len preto, že má sídlo v daňovom raji. Išlo by o diskrimináciu,“ uviedla pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. „Ministerstvo verejné obstarávania monitoruje. Tendre uvedené v analýze a ich víťazi vzišli z verejných obstarávaní, vyhrali ich pri jasne stanovených podmienkach,“ dodala.

Firmy z daňových rajov víťazia viac v zdravotníckych tendroch

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP