Čierny deň pre zamestnancov firemného sektora na oboch stranách Atlantiku. Tak by sa dal nazvať prvý deň tohto týždňa.

Počas neho firmy oznámili, že v dôsledku krízy prepustia 76-tisíc pracovníkov. K správam poznačených krízou z tohto dňa sa pridal aj pád islandskej vlády a ohlásenie príprav na francúzsky generálny štrajk.

Najviac sa prepúšťanie oznámené v pondelok dotkne Spojených štátov, kde najväčší výrobca stavebných zariadení na svete Caterpillar prepustí približne 20-tisíc zamestnancov. Rovnaký počet pracovných miest zruší americký farmaceutický gigant Pfizer kvôli fúzii s firmou Wyeth v hodnote 68 miliárd dolárov.

Ostatné firmy vrátane obchodného reťazca Home Depot, spoločnosti Texas Instruments aj americkej automobilky General Motors ako dôvod uviedli nepriaznivé finančné výsledky a nižší očakávaný dopyt po ich výrobkoch v budúcnosti. Americký mobilný operátor Sprint Nextel chce skresať náklady a počet pracovníkov o 8-tisíc ľudí.

Prepúšťania oznámené 26. 1. 2009

Firmy na celom svete prepustia 76-tisíc ľudí

Šéf výskumného inštitútu Medzinárodnej organizácie práce Raymond Torres tvrdí, že zamestnávatelia sa zbavujú zamestnancov v súčasnej recesii oveľa rýchlejšie ako to bolo začiatkom 90tych rokov. „Sme svedkami nebezpečného kruhu depresie, v ktorom strata pracovných miest vedie ku klesajúcej spotrebe, čo znižuje dôveru v priemysle, tá má za následok pokles investícii, výsledkom je ďalšie prepúšťanie a tak ďalej“, povedal pre denník Financial Times.

Zatiaľ čo USA čaká, kým začnú účinkovať opatrenia v hodnote 825 miliárd dolárov navrhnuté vládou Baracka Obamu, v Európe nalievanie peňazí do ekonomiky vo viacerých krajinách nezaberá. Island, ktorý musel kvôli kríze zoštátniť tri banky a pred krachom ho zachránila pôžička Medzinárodného menového fondu a škandinávskych krajín bol cez víkend svedkom masových protestov. V dôsledku nich v pondelok vláda premiéra Geira Haardea rezignovala.

Nespokojnosť s krokmi svojej vlády vo štvrtok prejavia aj Francúzi, kedy je v krajine naplánovaný celonárodný štrajk. Odborové zväzy budú od vlády žiadať, aby prijala okamžité opatrenia zodpovedajúce vážnosti ekonomickej krízy a zastavila tak masové prepúšťanie. Nicolas Sarkozy koncom roka oznámil, že na boj s krízou poskytne malým a stredným podnikom sumu 26 miliárd eur, čo opozícia považuje za nedostatočné.

Foto na titulke - Flickr.com