Finančno-technický riaditeľ spoločnosti Oskar Baranovič informoval, že do konca mája vyrobili a dodali 150 prístrojov, ďalších 150 dodajú do konca júna. „Napriek veľkým komplikáciám s dodávateľmi a zlyhaním mnohých dodávok komponentov sa nám darí dodávať dýchacie prístroje v súlade s dohodnutým harmonogramom,“ uviedol O. Baranovič s tým, že problémy s dodávateľmi zvýšili spoločnosti náklady na výrobu.

EBE 23 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová prichádza na tlačovú konferenciu v Berlíne 6. mája 2020. Nemecko prekonalo prvú fázu pandémie, stále sa však nachádza len na jej začiatku. Povedala to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová po telekonferencii s premiérmi 16 spolkových krajín. FOTO TASR/AP 
German Chancellor Angela Merkel goes to a press conference in Berlin, Germany, Wednesday, May 6, 2020 after an online meeting of Merkel and the German state governors on the loosening o
Neprehliadnite

Nemecko oznámilo stimulačný balík 130 miliárd eur na naštartovanie ekonomiky

Zmluvu podľa neho uzatvorili v najkritickejšom čase (začiatkom apríla – pozn. TASR), keď nikto nedokázal s istotou predpokladať budúci vývoj, a vláda nechcela hazardovať so životmi obyvateľov.

„Zmluva nebola uzatvorená ani podmienená vývojom ochorenia COVID-19 na Slovensku a ani nezohľadňovala iné nepredvídateľné kritériá. Zmluva je záväzná pre našu spoločnosť a rovnako i pre štát. Predmetom zmluvy nie sú jednoúčelové zariadenia použiteľné iba na riešenie ochorenia COVID-19, ale dýchacie prístroje použiteľné v nemocniciach na ľubovoľnom oddelení (ARO alebo JIS) v rámci bežnej operatívy i pre tie najkritickejšie stavy pacientov,“ zdôraznil riaditeľ.

Ako dodal, spoločnosť nemala a do konca júna ani nebude mať priestor na zákazky pre zahraničných odberateľov, naplno je vyťažená zákazkou pre ministerstvo zdravotníctva. Zahraničným odberateľom sa začne venovať v druhej polovici roku. Záujem zo zahraničia je i po odznievaní pandémie, väčšina štátov si chce vytvoriť rezervu dýchacích prístrojov.

„V niektorých krajinách je však situácia stále katastrofická a potrebujú dodať tisícky dýchacích prístrojov (Rusko, štáty Južnej Ameriky, Mexiko). Tým, že väčšina renomovaných výrobcov nemá kapacity na uspokojenie dopytu, sme v zahraničí svedkami nákupov rôznych veľmi diskutabilných riešení ,ventilátorov' v obrovských množstvách úplne bez parciálnych znalostí problematiky umelej pľúcnej ventilácie, len čisto v snahe rýchlo nakúpiť akékoľvek ventilátory. Preto očakávame, že v budúcnosti príde k vytriezveniu a štáty, ktoré aj nakúpili veľké množstvo v praxi nepoužiteľných prístrojov - toto nie je prípad Slovenska - ich budú obmieňať, ak im bude reálne záležať na zdraví svojich občanov,“ uzavrel O. Baranovič.