Dôvodom je situácia v súvislosti s firmou Chemes Humenné, ktorá napriek súdnemu opatreniu neobnovila dodávky energií pre spoločnosť Nexis Fibers.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v utorok (28. 4.) vyzval predstaviteľov Chemesu, aby dodávky energií vo svojom priemyselnom parku znovu sprístupnili. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

„Žiaľ, táto spoločnosť absolútne ignoruje súdne opatrenie, v ktorom je jasne uvedené, že nesmie odstaviť Nexis Fibers od energie. Teraz môže skončiť na ulici všetkých 400 ľudí, ktorí tam pracujú. Je to jasný príklad nerešpektovania súdu, a preto som sa rozhodol konať,“ zdôvodnil R. Sulík podanie trestného oznámenia.

Bezloja Ivo
Neprehliadnite

Majiteľ humenskej firmy Nexis-Fibers Ivo Bezloja sa pýta: Dokedy?!

MH SR pripomenulo, že Chemes Humenné vlastní priemyselný park, v ktorom sídli firma Nexis Fibers. Tá musela po odstavení od energií prerušiť výrobu, hoci spoločnosť získala 14. apríla záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb.

To sa však nestalo a zamestnanci Nexis Fibers zostali od 20. apríla doma, pričom poberali 60 percent platu. Spoločnosť v dôsledku týchto udalostí ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré by sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.

Humenská spoločnosť Nexis Fibers, vyrábajúca priemyselné vlákna, ohlásila v pondelok (27. 4.) hromadné prepúšťanie. Ako potvrdila Mária Hrehová z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, počet ohrozených zamestnancov je 389. Dôvodom ukončenia výroby v humenskom podniku sú spory medzi spoločnosťami Nexis Fibers a Chemes Humenné, týkajúce sa úhrad za energie a tiež neuhrádzanie veriteľských splátok.

Vyše 400 zamestnancov Nexis Fibers z Humenného, živiteľov rodín, je nútene doma kvôli zastaveniu výroby z dôvodu, že im Priemyselný park Chemes zastavil dodávku energií. Prišli ukázať svoj hnev pred mestský úrad, kam mali prísť rokovať zástupcovia firiem.
Neprehliadnite

Nexis Fibers v Humennom ohlásil hromadné prepúšťanie, vyjednávanie však pokračuje

Vlastník priemyselného parku a zároveň výrobca energií Chemes tvrdí, že mu jeho nájomca neplatí za odoberané energie a médiá celé fakturované sumy, vláknarská spoločnosť nesúhlasí s cenami za dodávané komodity. S

por medzi spoločnosťami sa v piatok (24. 4.) pokúsil urovnať primátor Humenného Miloš Meričko, ktorý sa zhostil funkcie mediátora a viac ako štyri hodiny rokoval so zástupcami oboch spoločností.

„Dohoda je, že spoločnosť Nexis Fibers pripraví návrh dohody pre stranu Chemes a v priebehu víkendu sa tím Chemesu bude zaoberať týmto návrhom dohody a v pondelok by mal byť konečný verdikt vynesený,“ zhodnotil po stretnutí výsledok rokovaní.

Ako vyplýva z vyjadrenia výkonného riaditeľa Nexis Fibers Jána Kučeravého, spoločnosť sa snaží hromadnému prepúšťaniu predísť a pozastavenú výrobu opäť spustiť. „Máme dohodnuté mítingy so štátnymi predstaviteľmi, ktorých budeme žiadať o pomoc,“ informoval v utorok s tým, že spoločnosť bude zároveň pripravovať vyjadrenie k poslednému protinávrhu firmy Chemes Humenné.