I. Matovič za účasti poslanca Národnej rady Martina Fecka a dotknutých farmárov upozornil na to, že podobných zmlúv Slovenský pozemkový fond pripravil „desiatky“.

Zmluvou, o ktorej sa farmári dozvedeli minulý týždeň z internetu, sa podľa I. Matoviča ide prenajať pôda v katastri obce Horné Saliby na obdobie do 31. októbra 2033. „Ak to bude dokonané, v súčasnosti hospodáriaci farmári prídu o podstatnú časť pôdy, na ktorej 30 rokov podnikajú,“ upozornil líder OĽaNO.

Farmári prídu podľa neho o pôdu bez toho, aby im Slovenský pozemkový fond poslal SMS alebo zatelefonoval, či poslal nejaký list. „Fond chce podpísať zmluvu s firmou, ktorá mala v minulom roku tržby 160 eur a stratu 112 eur, nemá žiadny majetok a nikdy nepodnikala v poľnohospodárstve. Firma je príliš blízko ku G. Gálovi, respektíve k ľuďom, ktorí k nemu majú blízko,“ podčiarkol I. Matovič.

M. Fecko vyzval generálnu riaditeľku SPF Adrianu Šklíbovú a ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby urobili koniec návrhu predmetnej nájomnej zmluvy na pôdu v Horných Salibách. „Dajte šancu čestnosti a spravodlivosti a domácim etablovaným agropodnikateľom. Neberte im spod nôh ich výrobný prostriedok,“ doplnil M. Fecko.