Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway amerického miliardára a filantropa Warrena Buffetta vlani odkúpila  svoje akcie za rekordných 24,7 miliardy dolárov. Za rok 2020 jej klesol čistý zisk o 48 percent na 42,5 miliárd dolárov. Oznámila to dnes samotná spoločnosť.

Prevádzkový zisk, ktorý Buffett považuje za lepší ukazovateľ výkonov podniku, vlani skupine medziročne klesol o deväť percent na 21,92 miliardy dolárov. Vlani spoločnosť na spätné odkúpenie svojich akcií minula viac ako päť miliárd dolárov.

Padlock,Chained,To,Copyright,Symbol.,3d,Illustration.
Neprehliadnite

Detaily za milióny alebo ako si ochrániť svoju obchodnú značku

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka Buffettova investičná spoločnosť prevádzkový zisk zvýšila, čiastočne vďaka výkonu divízie poistenia, o 14 percent na 5,02 miliardy dolárov. Čistý zisk za obdobie od októbra do decembra odrážal rast akciového trhu a narástol o 23 percent na 35,84 miliardy dolárov. Akcie spoločnosti si tento rok pripísali 4,8 percenta a prekonali tak výkon akciového indexu S&P 500, ktorý stúpol o 1,5 percenta.

Investičnú spoločnosť Berkshire Hathaway sledujú investori po celom svete. Skupina ovláda viac ako 90 dcérskych spoločností, ktoré podnikajú v rôznych odvetviach. Vlastní takisto významné podiely v rade známych firiem, napríklad v najväčšom svetovom výrobcovi nealkoholických nápojov Coca-Cola. Deväťdesiatročný Buffett patrí medzi najbohatších ľudí sveta a vďaka svojim úspešným investíciám si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy.