Fínsky prezident Sauli Niinistö už nepovažuje za potrebné, aby sa v jeho krajine konalo referendum alebo oficiálny prieskum verejnej mienky ohľadom vstupu do NATO. Už teraz je jasné, že väčšina obyvateľov je za to, aby krajina vstúpila do obrannej aliancie, uviedol Niinistö.

TASR prevzala správu z agentúry DPA, ktorá sprostredkovala prezidentov rozhovor pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Yle.

Prezident zmenil postoj

Do konca minulého roka mal na vec iný názor, ale ten sa medzičasom zmenil, uviedol prezident. Niinistö však zdôraznil, že pre Fínsko je dôležité koordinovať kroky v tejto otázke so Švédskom a tiež to, aby obe krajiny dospeli k rovnakému záveru.

Vláda je naďalej proti

Samotná hlava štátu zatiaľ nezaujala jasné stanovisko v otázke členstva Fínska v NATO. Podľa posledných prieskumov sa však v súčasnosti až 62 percent Fínov vyjadrilo za vstup ich krajiny do NATO.

Debata sa rozprúdila aj vo Švédsku. Tamojšia vláda je však stále proti členstvu v NATO.

Fínsko má s Ruskom spoločnú hranicu dlhú 1,300 kilometrov, a je teda krajinou Európskej únie, ktorá má najdlhšiu hranicu s agresorom vo vojne na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen addresses the media  at NATO headquarters in Brussels, Friday Dec. 4, 2009. NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen said Friday the allies will prevail in their bid to stabilize Afghanistan but only if they answer President Barack Obama's call for more allied troops on the ground. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
Neprehliadnite

Väčšina Fínov je za ukončenie neutrality, žiadajú vstup do NATO