Fínsky prezident Sauli Niinistö v telefonickom rozhovore povedal ruskému náprotivku Vladimírovi Putinovi o plánoch Fínska vstúpiť do NATO. Informovala o tom dnes agentúra Interfax. Putin podľa nej vyhlásil, že zmena fínskej zahraničnej politiky by mala negatívny vplyv na bilaterálne vzťahy.

Fínsko sa podľa Putina dopúšťa chyby

Podľa agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na Kremeľ, Putin fínskemu náprotivku povedal, že ak by sa Fínsko vzdalo svojej neutrality, urobilo by chybu. Putin vyjadril názor, že Fínsko nečelí žiadnym bezpečnostným hrozbám.

Vladimir Putin zdôraznil, že „ukončenie tradičnej politiky vojenskej neutrality by bolo chybou, pretože neexistuje žiadne ohrozenie bezpečnosti Fínska," vyhlásil Kremeľ podľa agentúry AFP. Fínsko a tiež Švédsko pritom začali vážne uvažovať o vstupe do NATO v súvislosti s ruskou agresiou voči Ukrajine.

Priamy, jasný a bez preháňania

Podľa úradu fínskeho prezidenta bol rozhovor medzi Niinistöm a Putinom „priamy a jasný a bez preháňania“. Fínsky prezident podľa jeho kancelárie Putinovi povedal, ako zásadne sa pre Fínsko premenilo bezpečnostné prostredie po tom, čo Rusko 24. februára vpadlo na Ukrajinu. Podľa agentúry AP je Niinistö jedným z mála západných vodcov, ktorí so šéfom Kremľa v uplynulých desiatich rokoch udržiavali pravidelný dialóg.

Niinistö dnes zdôraznil, že už na prvom stretnutí s Putinom v roku 2012 povedal, že „každá nezávislá krajina maximalizuje svoju vlastnú bezpečnosť“.

„Tak to stále je. Vstupom do NATO Fínsko posilní svoju vlastnú bezpečnosť a prijme svoju zodpovednosť,“ povedala hlava severskej krajiny.

Chcú pokačovať v bilaterálnej spolupráci

Niinistö však tiež zdôraznil, že Fínsko chce napriek svojmu pravdepodobnému budúcemu členstvu v aliancii pokračovať v bilaterálnej spolupráci s Ruskom „v praktických otázkach“, ktoré vyplývajú zo susedstva.

Fínsko by malo svoj zámer o členstvo v NATO oznámiť dnes. Prezident a premiérka Sanna Marinová sa už vo štvrtok vyslovili za bezodkladné podanie žiadosti o vstup do aliancie. Moskva potom vyhlásila, že vstup Fínska do NATO by pre Rusko predstavoval ohrozenie, na ktoré bude reagovať. Neupresnila však ako.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Putin
Neprehliadnite

Moskva bude reagovať, ak NATO rozmiestni jadrové sily blízko ruských hraníc