Fínsky prezident Sauli Niinistö vyjadril pochybnosti, že sa spor s Tureckom o vstupe Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie vyrieši do nadchádzajúceho summitu lídrov NATO v Madride. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Niinistö na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou povedal, že aj keby Turecko nezmenilo svoj postoj, stále je pokrokom, keď krajiny medzi sebou rokujú.

Turecko blokuje začiatok prístupových rokovaní 

Švédsko a Fínsko požiadalo o členstvo v obrannej aliancii v polovici mája. Turecko je v súčasnosti jedinou členskou krajinou NATO, ktorá blokuje začiatok prístupových rokovaní s oboma krajinami.

Ankara svoju pozíciu obhajuje s tým, že Fínsko a Švédsko podporujú „teroristické organizácie", akou je v Turecku zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK).

Vyjadrenie francúzskeho prezidenta

Summit NATO sa začína v Madride 29. júna, pripomína DPA. O napätí s Tureckom sa hovorilo aj na utorkovom stretnutí medzi generálnym tajomníkom Aliancie Jensom Stoltenbergom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.

Macron počas schôdzky povedal, že chce od Ankary jasnú pozíciu, uviedol Elyzejský palác. Zároveň zdôraznil silnú podporu pre skorý vstup Fínska a Švédska do NATO i pomoc pri obrane stability euroatlantického regiónu.

Ďalšie dôležité správy

JB 49 Stockholm - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová počas tlačovej konferencie po zasadnutí parlamentu v Stockholme 16. mája 2022. Švédsko oficiálne požiada o vstup do NATO, oznámila v pondelok švédska premiérka Magdalena Anderssonová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. FOTO TASR/AP

Sweden's Prime Minister Magdalena Andersson gives a news conference in Stockholm, Sweden, Monday, May 16, 2022. Sweden's government has decided to apply for a NATO membership. (Henrik Montgo
Neprehliadnite

Fínsko a Švédsko budú pokračovať v dialógu s Tureckom o vstupe do NATO