Ak sa naplnia najhoršie obavy Európy a konflikt na Ukrajine sa rozšíri k ďalším ruským susedom, Fínsko bude pripravené.

Má zásoby. Krajina má nachystané zásoby hlavných palív a obilnín najmenej na šesť mesiacov. Farmaceutické spoločnosti sú povinné mať po ruke dostatok všetkých dovážaných liekov na tri až desať mesiacov.

Má civilnú obranu. Všetky budovy nad určitú výšku musia mať svoje vlastné protiletecké kryty. Zvyšok obyvateľstva môže využívať podzemné parkoviská či bazény, ktoré sú pripravené na premenu na evakuačné centrá.

Má bojovníkov. Takmer tretina dospelej populácie tejto severskej krajiny je v zálohe. Znamená to, že sa Fínsko môže oprieť o jednu z najväčších armád v pomere k svojej veľkosti v Európe.

Možný vstup do NATO

Fínsko má s Ruskom 1 340 km dlhú hranicu. Lídri krajiny práve diskutujú o perspektíve vstupu do vojenskej aliancie NATO, keďže štáty v celej Európe prehodnocujú úroveň spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Členstvo v NATO podporuje prvýkrát v histórii väčšina Fínov.

Moskva hrozila jadrovými zbraňami

Krátko potom, čo Fínsko a Švédsko ohlásili ambície vstúpiť do NATO, jeden z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimíra Putina, Dmitrij Medvedev, varoval, že ak sa tak stane, Moskva podnikne kroky na posilnenie svojich pozemných, námorných a vzdušných síl v Baltskom mori vrátane rozmiestnenia jadrových zbraní.

„O bezjadrovom statuse v Baltskom mori už nemôže byť ani reči – musí byť obnovená rovnováha," povedal D. Medvedev, ktorý je podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie a v rokoch 2008 –2012 zastával post ruského prezidenta.

„Pripravili sme našu spoločnosť na túto situáciu, trénujeme už od druhej svetovej vojny,“ povedal pre Financial Times fínsky minister pre EÚ Tytti Tuppurainen. Dodal, že po ôsmich desaťročiach strávených v tieni Sovietskeho zväzu a Ruska ich hrozba vojny v Európe „neprekvapuje“.

Branná povinnosť

Fínsko má na vojnu pripravených asi 280-tisíc ľudí, pričom celkovo má 900- tisíc vycvičených vojakov v zálohe. Severania pokračovali s brannou povinnosťou pre všetkých mužov, ktorí ukončili školskú dochádzku, aj po skončení studenej vojny, keď tieto praktiky mnohé krajiny v Európe stopli. Helsinki si zároveň udržali vysoké výdavky na obranu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa