Švédska premiérka Magdalena Anderssonová odmietla poprieť tvrdenie Turecka, že v rámci snáh o vstup do NATO jej krajina sľúbila deportovať jednotlivcov, ktorých hľadá Ankara. 

Švédsko a Fínsko nič nesľúbili

„Som ministerkou osem rokov a nikdy som nehovorila o tom, čo sa hovorí v rokovacej sále," reagovala na otázky novinárov. „To ma teraz dostáva do trochu zložitej situácie," dodala.

V dohode, ktorú v utorok podpísali Štokholm a Helsinki na summite NATO v Madride, sa obe severské krajiny dohodli, že žiadosti Turecka o vydanie osôb „rýchlo a dôkladne" preskúmajú. Nebol však daný žiadny prísľub, že vydania skutočne vykonajú.

Fínsko a Švédsko odvtedy pripomenuli, že celý proces extradície je v rukách úradov a nezávislých súdov.

Turecký prezident pohrozil severským krajinám

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok na konci summitu povedal, že Švédsko „sľúbilo" vydanie „73 teroristov" a pohrozil, že v prípade nesplnenia záväzkov zablokuje jeho členstvo v Severoatlantickej aliancii.

Anderssonová v nedeľu zopakovala švédske stanovisko, podľa ktorého bude jej krajina rešpektovať národné a medzinárodné právo, žiadni švédski štátni príslušníci nebudú vydávaní a rozhodnutie bude na úradoch a nezávislých súdoch.

„Ak nie ste zapojení do teroristických aktivít, nie je dôvod na obavy," povedala.

Švédska premiérka mala počas návštevy ostrova Gotland v Baltskom mori svoju prvú tlačovú konferenciu od návratu zo summitu NATO. Vždy v júli sa tu koná týždeň politických stretnutí, na ktorých sa stretávajú lídri strán.

Gotland je však aj jedným z miest, kde švédska armáda posilňuje svoje pozície po ruskej invázii na Ukrajinu a rozhodnutí Švédska vstúpiť do NATO.

Ďalšie dôležité správy

PK 57 Madrid - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa prihovára počas tlačovej konferencie na záver summitu NATO v Madride 30. júna 2022. FOTO TASR/AP

Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks during a media conference at a NATO summit in Madrid, Spain on Thursday, June 30, 2022. North Atlantic Treaty Organization heads of state met for the final day of a NATO summit in Madrid on Thursday. (AP Photo/Manu Fernandez)
Neprehliadnite

Erdogan pohrozil blokovaním vstupu Fínska a Švédska do NATO, ak nedostane, čo chce