Premávka na fínskych juhovýchodných hraniciach s Ruskom je aj v piatok rušná. Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku sa vo štvrtok oproti minulému týždňu zdvojnásobil počet Rusov, ktorí prekročili hranice do Fínska. Pre agentúru Reuters to uviedla fínska pohraničná stráž.

„Toto ráno je premávka naďalej rušná... možno sa oproti včerajšku aj trochu zvyšuje," uviedol hovorca pohraničnej stráže.

Vo štvrtok pozemné hranice prekročilo z Ruska asi 7 000 ľudí z toho asi 6 000 bolo ruských občanov. Oproti rovnakému dňu pred týždňom ide o nárast o 107 percent, uviedla pohraničná stráž. Vo štvrtok tiež požiadali o azyl vo Fínsku tri osoby, minulý týždeň nikto.

Zvýšená premávka na fínsko-ruských hraniciach

Najdlhší rad áut - asi 500 metrov - bol v piatok na hraničnom priechode Vaalimaa. „Dlhší než je zvyčajné" bol aj na druhom najfrekventovanejšom hraničnom priechode Nuijamaa.

Zvýšenú premávku na fínsko-ruských hraniciach dáva Reuters do súvislosti s prejavom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v stredu nariadil čiastočnú mobilizáciu obyvateľstva.

Väčšina krajín zakázala Rusom vstup na ich územie

Fínsko zvažuje, že v reakcii na februárovú ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu zakáže do krajiny vstup väčšine Rusov. S účinnosťou od septembra už znížilo počet udeľovaných víz pre ruských občanov na desatinu z bežného množstva.

Fínske pozemné hraničné priechody sú pritom pre Rusov poslednými vstupnými bodmi do Európy, keďže väčšina krajín už v reakcii na inváziu na Ukrajinu uzatvorila pre ruských občanov hranice alebo vzdušný priestor, píše Reuters.

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko už avizovali, že nebudú poskytovať azyl ruským občanom, ktorí z vlasti utekajú po vyhlásení čiastočnej mobilizácie.

Ďalšie dôležité správy

PK 66 archív Berlín - Na archívnej snímke z 28. júna 2022 nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová počúva otázky novinárov počas rozhovoru pre tlačovú agentúru DPA v Berlíne. Faeserová uviedla v nedeľu 3. júla, že Nemecko si v rámci privítania utečencov z Ukrajiny počínalo lepšie ako počas prílevu utečencov z vojnou zmietanej Sýrie v roku 2015. FOTO TASR/DPA 

28.06.2022, Berlin: Nancy Faeser (SPD), Bundesministerin für Inneres und Heimat, gibt der dpa ein Interview. Foto: Christophe Gateau/dpa
Neprehliadnite

Odporcovia Putinovho režimu sú v Nemecku vítaní, zhodli sa nemeckí ministri