Fínsko plánuje vynaložiť približne 800 miliónov eur na opatrenia na pomoc domácnostiam, ktoré najviac trpia prudkým nárastom cien elektriny, píše Bloomberg.

Uvedené kroky sú súčasťou rozpočtovej dohody, ktorú na budúci rok uzavrela fínska päťstranná vládna koalícia s cieľom zmierniť rany spôsobené zrýchlenou infláciou a rastúcimi cenami energií.

Ide aj o energetickú chudobu, ktorá je taká dramatická, že v tejto severskej krajine môže spôsobiť veľké komplikácie. Mnohí tam totiž počas zimných mesiacov využívajú priame elektrické kúrenie, vyplýva zo zistení vlády.

Vláda takisto plánuje pomôcť ľuďom s nízkymi a strednými príjmami znášať vyššie životné náklady opatreniami, ako sú dodatočné prídavky na deti, ktoré budú vyplatené v decembri.

Fínsky rozpočet na rok 2023 bude deficitný vo výške 8,1 miliardy eur, pričom výdavky budú celkovo 80,5 miliardy eur, čím sa štátny dlh v budúcom roku zvýši na odhadovaných 146 miliárd eur, uviedla vláda.

„Energia bola v našich rozhovoroch o rozpočte veľkou témou. Rovnako aj hľadanie spôsobov, ako zaručiť (energetickú) bezpečnosť na jeseň a zimu,“ povedala premiérka Sanna Marinová. Rusko podľa nej „používa energiu ako zbraň proti Európe“.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Podgorica - Fínska premiérka Sanna Marinová gestikuluje počas tlačovej konferencie s premiérom Čiernej Hory Dritanom Abazovičom v Podgorici v pondelok 20. júna 2022. Marinová pricestovala na jednodňovú návštevu Čierneh Hory. FOTO TASR/AP  

Finnish Prime Minister Sanna Marin speaks during a press conference after talks with Montenegrin Prime Minister Dritan Abazovic in Podgorica, Montenegro, Monday, June 20, 2022. Marin is on a one day visit to Montenegro. (AP Photo/Risto Bozovic)
Neprehliadnite

Fínsko presadzuje zákaz vstupu ruských turistov do EÚ, Nemecko je proti