Fínsko nechce, aby NATO rozmiestnilo jadrové zbrane alebo zriadilo vojenské základne na ich území - a to ani v prípade, že mu bude umožnené vstúpiť do aliancie, uviedla premiérka krajiny Sanna Marinová, ktorú cituje britská spravodajská televízia Sky News.

Fínsko a Švédsko v stredu formálne požiadali o vstup do NATO, obe krajiny však čelia námietkam Turecka voči ich prístupovému procesu.

„Myslím si, že v tejto fáze je dôležité zachovať pokoj, diskutovať s Tureckom a všetkými ostatnými členskými krajinami, odpovedať na prípadné otázky a odstrániť nedorozumenia," povedala Marinová pre taliansky denník Corriere della Sera.

V rozhovore pre talianske noviny Sanna Marinová ďalej uviedla, že otázka rozmiestnenia jadrových zbraní NATO alebo vytvorenia základní vo Fínsku nie je súčasťou rokovaní o členstve Helsínk v západnej vojenskej aliancii.

„Nemyslím si ani, že existuje záujem o rozmiestnenie jadrových zbraní alebo zriadenie základní NATO vo Fínsku," povedala.

Poľsko pred niekoľkými dňami oznámilo, že pomôže Fínsku a Švédsku v prípade ich napadnutia pred získaním členstva v NATO.

„Chcem jasne povedať, že v prípade útoku na Švédsko alebo Fínsko počas ich prístupového procesu im Poľsko príde na pomoc," vyhlásil predseda vlády Mateusz Morawiecki.

Ďalšie dôležité správy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prichádza na stretnutie s tuniským prezidentom Abdalom Madžídom Tabbúnom v Ankare 16. mája 2022. Turecká vláda nebude súhlasiť s členstvom Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii, povedal v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.
Neprehliadnite

Ako Turecko pokazilo dejinný okamih zblíženia NATO s Fínskom a Švédskom