Časť hory Halti zasahuje do rovinatého územia Fínska, najvyšší bod hory je však 20 metrov od fínskych hraníc na území Nórska. V prípade, že by Nóri svojim fínskym susedom horu dali, Halti by sa so svojimi 1 365 metrami stala najvyššou horou Fínska.

Nápad darovať vrchol Halti k výročiu nezávislosti od Ruska , ktoré Fínsko oslávi 6. decembra, mal bývalý kartograf  Björn Geirr Harsson. B. G. Harsson vyhlásil, že keď v roku 1972 pozoroval oblasť hory Halti z lietadla, bol prekvapený, „prečo, preboha, Fíni nedostali jeho vrchol“. V minulom roku kartograf poslal ministerstvu zahraničia žiadosť s príslušným návrhom, pričom poukázal na to, že jeho krajina by stratila iba necelých 0,015 štvorcových kilometrov územia.

Na podporu tohto nápadu bola v Nórsku spustená internetová kampaň, ktorú podporilo viacero miestnych predstaviteľov. Facebookovú stránku, ktorú založil kartografov syn žijúci v Spojených štátoch a ktorá vyzývala stúpencov, aby umožnili „prepísať Fínsku pri príležitosti 100. výročia nezávislosti učebnice zemepisu aj dejepisu“, označilo symbolom „Páči sa mi to“ 17-tisíc ľudí.

Halti so svojimi 1 365 metrami nie je ani na zozname 200 najvyšších vrcholov Nórska, vo Fínsku by sa však najvyššou horou stala. V súčasnosti je najväčším fínskym horským velikánom hora Ridnitšohkka, ktorá meria 1 316 metrov. Najvyšším bodom vo Fínsku je však v súčasnosti jeden z výbežkov hory Halti, ktorý sa volá Hálditšohkka (1 324 metrov).

Hranica, vytýčená ako rovná čiara v 50. rokoch 18. storočia, bola „z geografického hľadiska nelogická,“ tvrdí B. G. Harsson, podľa ktorého je nešťastné a nespravodlivé voči Fínsku, že najvyšší bod na území ich krajiny nie je ani skutočný horský vrchol.

Návrh darovať vrchol Halti Fínsku však v Nórsku narazil na neprekonateľné právne prekážky. „Úprava hraníc medzi krajinami vytvára právne problémy, ktoré okrem iného súvisia aj s nórskou ústavou,“ napísala podľa portálu BBC nórska premiérka starostovi mesta Kaafjord, ktorý kampaň podporoval. „Zvážime namiesto toho iný vhodný darček Fínsku k ich výročiu,“ dodala.