Fínsko sa musí pripraviť na ruské hybridné útoky, upozornili v utorkovej správe fínske bezpečnostné služby. Varovanie prišlo v čase, keď v krajine intenzívne diskutujú o členstve v Severoatlantickej aliancii. 

Fínska bezpečnostná spravodajská služba Supo varovala pred nebezpečenstvom „rozsiahleho ruského zasahovania a nezákonného sledovania".

Jej riaditeľ Antti Pelttari povedal, že fínska spoločnosť musí byť ostražitá, pokiaľ ide o možné pokusy Ruska o ovplyvnenie fínskeho procesu rozhodovania o členstve v NATO.

V strehu pred kyberútokom

Supo upozornilo fínske firmy, aby boli neustále v strehu pred hrozbou kybernetických útokov, ktoré by mohli smerovať na kritickú infraštruktúru.

Začiatkom tohto mesiaca dopravný úrad Traficom uviedol, že dostal od lietadiel vo východnom Fínsku „početné" hlásenia o rušení navigačného systému GPS, no nedokázal identifikovať zdroj rušenia.

Vnímanie Fínov sa zmenilo

Severská krajina má s Ruskom hranicu dlhú 1 340 kilometrov. Od druhej svetovej vojny zostalo Fínsko vojensky neutrálne, aby sa vyhlo eskalácii napätia s východným susedom, pripomína AFP. Ruská invázia na Ukrajine však zmenila vnímanie fínskej verejnosti, ktorá v súčasnosti väčšinovo podporuje vstup do NATO.

Cez víkend fínsky prezident Sauli Niinistö povedal, že snaha o členstvo v NATO môže vyvolať „drsnú" ruskú odpoveď vrátane narušení vzdušného priestoru alebo pozemnej hranice.

Trvá na tom, že rozhodnúť by mal v tejto veci parlament. Poslanci majú začiatkom apríla dostať vládnu správu, v ktorej budú uvedené riziká a výhody vstupu Fínska do Aliancie.

Helsinki boli už v minulosti predmetom tzv. hybridnej taktiky zo strany Moskvy. Rusi opakovane narušili vzdušný priestor Fínska a v roku 2016 pustili cez fínske hranice 1 700 migrantov, spresňuje AFP.

Ďalšie dôležité správy

Anonymous And Russia Photo Illustrations
Neprehliadnite

Keď sa krvavá vojna preleje do kybernetickej, bude to pohroma. Niekto si však naplní vrecká