Fínske ministerstvo obrany stredu oznámilo, že schválilo prvú komerčnú vývoznú licenciu pre vojenský materiál určený Turecku od roku 2019. Ide o kľúčovú požiadavku Ankary, ktorou podmieňuje svoj súhlas s členstvom Fínska v Severoatlantickej aliancii..

Osobitný poradca fínskeho rezortu obrany Riikka Pitkanen uviedol, že vývozná licencia sa týka ocele, ktorá má byť použitá na výrobu pancierovania.

Fínsko v októbri 2019 pozastavilo schvaľovanie dodávok vojenského materiálu do Turecka. Dôvodom boli najme turecká vojenská operácia v Sýrii.

AFP pripomína, že aj Švédsko vlani v septembri zrušilo zákaz exportu vojenského materiálu do Turecka.

Oznámenie Fínska o schválení licencií prišlo krátko po tom, čo Ankara v utorok odložila rokovania o vstupe Fínska a Švédska do NATO. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež kritizoval švédsku vládu za to, že povolila protesty, na ktorých došlo k páleniu koránu.

Obnovenie vývozu vojenského materiálu do Turecka však okamžite odsúdila jedna z koaličných strán vo vláde fínskej premiérky Sanny Marinovej. Ľavicová aliancia uviedla, že „nepodporuje export vojenského materiálu krajinám, ktoré sú vo vojne alebo porušujú ľudské práva“.

Ďalšie dôležité správy

Švédsky premiér Ulf Kristersson (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Neprehliadnite

Turecko odložilo rokovania so Švédskom a Fínskom o ich vstupe do NATO