Fínska ekonomika tento rok klesne najmenej spomedzi členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Dôvodom je rýchla reakcia vlády a promptná podpora ekonomiky po vypuknutí pandémie nového koronavírusu. To pomohlo zmierniť šok, a tým aj pád fínskej ekonomiky.

Podľa OECD sa výkon fínskej ekonomiky v tomto roku zníži o 3,3 percenta po tom, ako hrubý domáci produkt HDP škandinávskej krajiny v 1. polroku klesol o 5,5 percenta.

KK37 Frankfurt nad Mohanom - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová počúva na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia Rady guvernérov ECB v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 12. decembra 2019. FOTO TASR/AP
President of European Central Bank Christine Lagarde listens during a press conference after a meeting of the governing council in Frankfurt, Germany, Thursday, Dec. 12, 2019. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Aj keď sa druhá vlna pandémie spomaľuje, ekonomika stále trpí, tvrdí prezidentka ECB

To bol síce historický najstrmší pokles fínskeho HDP, ale patrí medzi najmenšie v rámci krajín OECD vďaka cieleným opatreniam na zastavenie šírenia vírusu, ktoré obmedzili stratu mobility obyvateľov. A tiež vďaka finančnej podpore, ktorá zabránila hromadným bankrotom a zachránila pracovné miesta, uviedla organizácia so sídlom v Paríži vo svojej správe.

OECD predpovedá Fínsku v nasledujúcich dvoch rokoch postupné zotavenie a nárast HDP o 2,1 percenta v roku 2021 a o 1,8 percenta v roku 2022, vedený súkromnou spotrebou a vývozom. Ale zároveň odporúča vláda v Helsinkách, aby podporila zvyšovanie zamestnanosti a produktivity, a vyhla sa tak pretrvávajúcim problémom po tzv. koronakríze.

Je potrebné pochváliť efektívne manažovanie pandémie vo Fínsku. Teraz je dôležité podporiť ekonomickú aktivitu a znižovať nezamestnanosť na úroveň pred krízou, aby sa zabránilo pretrvávajúcim sociálnym a ekonomickým jazvám," uviedol riaditeľ OECD pre štúdie Alvaro Pereira.

Display stock market numbers
Neprehliadnite

Globálna ekonomika sa môže do konca roka 2021 vrátiť na úroveň pred pandémiou

"Zvyšovanie miery zamestnanosti, najmä u seniorov, a rast produktivity prostredníctvom väčšej ponuky kvalifikovaných pracovníkov, ako aj reforma regulácií, ktoré bránia hospodárskej súťaži, zabráni dlhodobej erózii relatívnej životnej úrovne," dodala organizácia.