Finančný sektor ostal napriek kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu stabilný, banky si splnili svoju úlohu. Taký problém, ako sa očakávalo, nespôsobili ani odklady splátok. Uviedli to predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS) počas utorkovej tlačovej konferencie o finančnej stabilite Slovenska.

Ako zhrnula NBS, bankám na Slovensku síce v čase koronakrízy klesali zisky, ostali však stabilné. Väčšina ľudí, ktorí si splátky odložili, sa už k splácaniu vrátili. Možné problémy očakáva NBS pri 0,6 percenta úveroch domácnostiam a 0,5 percenta úveroch podnikom. Odolnosť voči kríze sa potvrdila aj pri poisťovniach a fondoch a takisto dôvera investorov sa obnovila na úroveň, ktorú mala pred pandémiou.

nbs
Neprehliadnite

Memento kauzy Arca: Firemné dlhopisy potrebujú kontrolu, ale NBS je na nich mierna

Ekonomický vývoj v najbližších rokoch je však neistý a NBS dvíha varovný prst, že pandémia sa ešte neskončila. Riziká v sektore domácností i podnikov sa ešte môžu prejaviť. Takisto trvá i dlhodobé riziko spojené s obdobím nízkych úrokových mier - tie totiž majú vplyv na udržateľnosť obchodného modelu bánk. Centrálna banka podotkla, že finančný trh prispel k obnove ekonomiky, napríklad financovanie z bánk kompenzovalo výpadky tržieb firiem. Podľa NBS výrazne pomohli štátne garancie, ale aj iné podporné opatrenia.

NBS v májovej správe o finančnej stabilite na margo úverov podotkla, že tie na bývanie rástli takmer rovnako ako pred krízou (medziročne o 9,3 percenta), naopak dopyt po spotrebných úveroch sa znížil (medziročný pokles o 8,5 percenta). Upozornila však, že podiel zadlžených domácností narástol z 20,3 percenta na 22,7 percenta. Centrálna banka takisto upozorňuje, že pribúdajú úvery na bývanie, ktoré budú dlžníci splácať aj po odchode do dôchodku.

NA snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Odmena za nič. Poplatok za zhodnotenie berú aj pasívne fondy II. piliera, proti je NBS aj MF SR

Ako okomentoval člen Bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček, druhá vlna pandémie bola výrazne odlišná od tej prvej. „Bola oveľa dramatickejšia z medicínskeho hľadiska, čiže pozornosť sa presunula do tejto oblasti, a preto sme si možno ani nevšimli, že viaceré sektory našej ekonomiky fungujú celkom dobre a že sa naučili v období pandémie fungovať," podotkol s tým, že k týmto sektorom patrí i ten finančný.

Vedúci oddelenia finančnej stability a analýz NBS Štefan Rychtárik podotkol, že zisky bánk vyzerajú v tomto roku už optimistickejšie. K tomu podľa neho prispela aj konzervatívna dividendová politika. „Treba si uvedomiť, že banky ponechali všetky zisky z predpandemického obdobia na Slovensku a posilnili tým kapitál. Vznikla tým silná báza, ktorá umožnila poskytovať úvery nielen garantované, ale aj obyčajné," dodal Rychtárik.