Keď sa ručičky hodín na Vianoce 2017 blížili k polnoci, mnohí londýnski obchodníci zamierili do postele. No finančník Neil Phillips v Južnej Afrike bol ešte hore. Spoluzakladateľ investičného fondu Glen Point Capital, ktorý ponúka služby správy hedžových fondov, mal ešte dôležitú robotu. Skúseného obchodníka na finančných trhoch, ktorý má v rámci svojej kariéry na konte aj také firmy ako Morgan Stanley, Lehman Brothers Holdings či BlueBay Asset Management, podporuje miliardár George Soros - americký finančník a filantrop maďarského pôvodu.

O čo teda šlo N. Phillipsovi na Štedrý večer pred piatimi rokmi? Dôležité bolo dostať výmenný kurz amerického dolára a juhoafrického randu na úroveň 1: 12,50. Aby mohol zarobiť milióny dolárov, kúpil takzvanú FX opciu, komplexný derivát.

Rand vyletel na maximum

Týždeň pred Vianocami sa totiž v Juhoafrickej republike menilo vedenie štátu. Kurz randu voči doláru vyletel na dvojročné maximum, no neprekročil hranicu 1:12,50, ktorú N. Phillips potreboval. Vydal tak pokyn predávať doláre výmenou za rand, kým kurz neklesne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa