Tisíce litrov minerálneho oleja a tri zadržané osoby sú výsledkom najnovšej akcie finančnej správy s krycím názvom Amanda.

Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) rozložil skupinu páchateľov, ktorí nelegálne obchodovali s minerálnym olejom. Páchaním protiprávnej činnosti mala vzniknúť štátu škoda vo výške takmer 80-tisíc eur, informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Obvinili tri osoby

V rámci akcie Amanda vykonali príslušníci finančnej správy dve domové prehliadky a päť prehliadok nebytových priestorov v okresoch Komárno a Nové Zámky. Zaistili prepravné doklady, viaceré listinné dôkazy, pečiatky, mobilné telefóny, PC a USB kľúče, mýtne jednotky, tri nákladné vozidlá a tekutinu so zápachom po minerálnom oleji.

Na ilustračnej snímke sídlo Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky v Bratislave.
Neprehliadnite

Finančná správa sprístupnila verejnú zónu e-commerce portálu

Zaistili tiež finančnú hotovosť vo výške takmer 15-tisíc eur a 11 300 českých korún. Celkovo počas vyšetrovania zdokumentovali príslušníci KÚFS niekoľko desiatok prepráv, čo predstavuje tisíce litrov oleja.

Vyšetrovateľ finančnej správy obvinil tri osoby zo spáchania trestného činu skrátenia dane a poistného. Pri páchaní tejto protiprávnej činnosti boli príslušníkmi KÚFS zadržaní páchatelia naprieč celou hierarchiou fungovania skupiny. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

Minerálny olej mal cestovať ďalej

Nelegálna skupina Slovákov pôsobila na celom Slovensku. Nakupovala a distribuovala minerálny olej pôvodom zo zahraničia. Minerálny olej mali podľa sprievodných dokumentov dodávať do ďalšieho členského štátu.

K jeho vývozu nikdy nedošlo a minerálny olej vždy zostal na Slovensku. Takýmto spôsobom tak dochádzalo ku kráteniu DPH a spotrebnej dane z minerálnych olejov. Skupina využívala pri dodaní na Slovensko veľmi sofistikovaný spôsob.

Nákladné autá s minerálnymi olejmi vždy sprevádzali osobné vozidlá, ktoré im robili sprievod a dohliadali na ich nerušený priebeh cesty. Počas prepravy i po jej skončení robili rôzne opatrenia na zamedzenie zistenia vzniku daňovej povinnosti na území SR.